| PainTech a întrebat:

Actualizarea la Android Oreo de la 7.1.2 folosind optiunea valabila in setari ( fara alt software pentru custom ROM ) anuleaza garantia?

Telefon : Xiaomi A1, parte din programul AndroidONE
Cumparat de la Emag.

Informatii relevante garantie :
•Modificarile de configurare si utilizare incorecta sau nelicentiata a produselor software exonereaza vanzatorul de orice raspundere.
• Defectiunile software nu fac obiectul acestui certificat de garantie.

Ma gandesc totusi ca telefonul e facut sa primeasca actualizari, mai ales ca AndroidONE inseamna "Actualizări la noile versiuni ale Android timp de doi ani." Deci, upgrade la versiunea oreo nu ar trebui sa fie "utilizare necorespunzatoare software" sau "interventie neautorizata", nu?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Internetul nu prea are treaba cu update-ul in sine, poate sa cada...
La inceput se descarca pachetul/pachetele in memoria telefonului. Aici intervine netul, si daca pica, se va opri downloadul, probabil va aparea un mesaj de atentionare pe ecran in acest sens, urmand sa reiei din nou operatia de download cand revine netul.

La pasul urmator, instalarea pachetelor de actualizari, nu se descarca nimic de pe net, (el ramanand totusi deschis, pentru ca instalarea incepe automat dupa download)
Doar sunt rescrise fisiere de sistem.

Trebuie sa ai baterie suficienta la telefon, si sa nu il opresti sau restartezi, nici daca aparent se blocheaza. Mai bine astepti, caci intr-un final isi va reveni.

Si da, nu mai retin exact unde, dar am citit mai demult (2011) ca garantia nu acopera astfel de probleme.

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Stai linistit. Nu afecteaza garantia. Upgrade-ul e oferit de producator. Nu e o intervenție neautorizata.

| NLS a răspuns:

Intrebarea asta e la misto, nu? laughing

| PainTech explică (pentru NLS):

Nu. Am un prieten care a avut problema cu telefonul si cei de la service au refuzat sa ii repare/schimbe telefonul in urma unei probleme cauzate de actualizarea sistemului de operare.

| PainTech explică (pentru NLS):

Mi se pare ca i s-a terminat bateria in timpul actualizarii ( actualizare oficiala ). Nu mai putea fi reparat. In mod normal trebuia inlocuit telefonul. Cei de la service au refuzat pur si simplu, spunand ca nu e problema lor, din moment ce softul nu mai era cel initial. A ramas cu el pe post de bibelou...

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

In general, ce ar putea surveni la o actualizare e sa ti se termine bateria, si sa se "buleasca" OS-ul. Caz in care vor da vina pe tine.

Ce problema a avut mai concret? Nu se mai alimenta? Erori grafice in interfata? Scurtcircuit/ descarcarea foarte rapida a bateriei? Lag imens la afisarea interfetei? Nu mai functiona modulul GPS, GSM sau antena Wi-Fi?
Acest gen de probleme POT, ipotetic vorbind, aparea ca urmare a unui pachet de update cu erori, (lansat prea devreme), insa asa ceva se intampla foarte, foarte rar, si sunt afectati toti utilizatorii ce folosesc respectivul update. Deci ar urma o revolutie.

| PainTech explică (pentru NLS):

Telefonul era mort complet.

Deci, daca cumva se intrerupe alimentarea sau cade internetul in timpul actualizarii e vina mea. Daca apar probleme dupa actualizare de natura software/hardware ar trebui sa fiu acoperit (teoretic) de garantie. Am inteles, mersi!

| Bogdan70001 a răspuns:

Atat timp cat softul nu este modificat printr-o actiune neautorizata (precum root-ul sau folosirea TWRP-ului ) nu risti absolut nimic. Dar oricum nu o sa-ti foloseasca prea mult garantia cand ai un XIaomi pentru ca RARE ORI ai probleme software si daca sa ziceam ca ai vreo problema ai Xiaomi MIUI Forum unde gasesti solutie la orice problema software

| gelu1970 a răspuns (pentru NLS):

Asa ceva doar in Romania se poate auzi.
Mi A1 iși face update si in cazul unei erori nu are garanție?
Și ne batem cu pumnii in piept că suntem europeni.
Suntem doar pe hartă.
Dumnezeule...

| gelu1970 a răspuns:

Nu.
Update e primit de la fabricant.
Si rar a dat probleme