| oana019235 a întrebat:

Buna, am o problema si as avea nevoie de ajutor. Am un Iphonex X, iar ieri am fost la strand, stiind ca este rezistent la apa, l-am bagat in apa pentru a face poze. Dupa cateva minute l-am scos, dar nu mai recunoaste Face Id, iar camera din spate s-a aburit. La configurari imi apare ca Face Id a fost dezactivat momentan din cauza unor probleme la camera TrueDepch si dupa ce va fi reparat voi putea folosi din nou Face Id. Nu am stat mai mult de 10 minute cu el in apa si a fost cam la o adancime de 1 metru. Intrebarea mea este de ce s-a intamplat acest lucru si de ce s-a aburit camera din spate? Si cum as putea rezolva aceasta problema? Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Am văzut pe un tip care spunea că i s-a stricat iphone-ul X de la câteva picaturi de ploaie... Şi cand s-a dus la reprezentantă lor, nu i l-au primit, că n-a respectat termenii garanţiei... Nu inteleg cum vine treaba asta, să dai o poală de bani pe un produs ce promite ca face niste lucruri, când colo se defecteaza la cele mai banale manevre. Dar du-te si tu cu el. Dacă nu ti-l repară să il dea altul.

| Hammurabi a răspuns:

El are protectie la apă de PÂNĂ la 1 m. E posibil să-l fi scufundat mai mult și a pătruns apa în el. Soluția e service-ul.
Oricum nu mai are garanție dacă a intrat apa în el, pentru că scrie în specificații "Your iPhone warranty does not cover liquid damage"

| oana019235 explică (pentru Hammurabi):

Nu a ajuns mai mult de 1 m, nici macar atat nu a fost. Dar de ce ar fi intrat apa in el?

| Xdreaper21 a răspuns:

Daca iti iei iphone x aka o galagie de bani pe nimic

| Gaby212 a răspuns:

Eu am patit ceva similar cu Iphone 8.
Am umplut un bol de orez si am lasat telefonul acolo o noapte intreaga, vreo 10 ore.
A functionat foarte bine dupa aia, camera s-a dezaburit si functiona ca inainte.

P.S. orezul absoarbe apa

| RaisaDehelanuemma124 a răspuns:

Deci,pentru că este waterproff, pentru că la iphone-uri rezistența la apă nu este garantată, probabil a intrat umezeala la camera, eu zic să mergi cu el intr-un service pentru mai multe detalii, cel de la service sigur o să îți spună ce are