| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna! Am un iphone 11 si de cateva zile am observat ca atunci cand il pun la incarcat, se blocheaza la 80 % si nu mai trece peste. Cum rezolv treaba asta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu sare de 80% indiferent cit l-ai lasa la incarcat? Intreb pentru ca dupa 80% telefonul se incarca mai incet, asa este facut.

Daca totusi nu se incarca, inseamna ca iso a detectat o temp mare de incarcare si se opreste din incarcat. Daca ia un timp lunga sa se incarce, din anumite motive, sistemul de operare asa face, opreste incarcarea la 80%.

Daca pui mina pe telefon cand se incarca si este f fierbinte, atunci cam asta se intampla.

Cum rezolvi asta?
- Scoate husa, carcasa ce ai tu, sa poata fi dispiata caldura mai rapid si mai usor.
-Foloseste un charger care incarca mai incet.
-Inchide telefonul de tot, asteapta 2 minute, apoi deschide iar.
-Reseteaza telefonul -General- Reset-Reset All Settings.
-Optimizeaza incarcarea, dar asta deja spui ca ai facut.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iphone are o setare care blocheaza incarcarea la 80% pentru a pastra sanatatea bateriei cat mai mult timp. pentru a o dezactiva trebuie sa intri la setari. Poti cauta pe Youtube.

| Anonimafarahaz2 explică (pentru anonim_4396):

Da, te referi la încărcarea optimizată a bateriei, am dezactivat o si degeaba tot nu sare peste 80 %

| literallythesamebruh a răspuns:

Folosești încărcătorul original? Poate fi și asta o problemă.

| Anonimafarahaz2 explică (pentru relian):

S a rezolvat, multumesc!