| antoniazavate a întrebat:

O sa imi iau Samsung Galaxy S3 dar am vazut ca are android 4.0. As vrea daca exista vreo modalitate sa ii pun un android ma nou ( Jelly Bean sau chiar Kit Kat). Dar vreau ceva 100% oficial si care sa nu imi afecteze telefonul. Exista ceva? Si pentru acest telefon carcase cu imprimeuri dragute, vintage stiti voi vreun site unde pot gasi asa ceva?

3 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Da exista, dar adio garantie. Android 4.0 este jellybean, Android kit-cat, adica 4.4 abia a inceput sa fie scos pe afara. Sunt ROM-uri neoficiale pe care le poti face flash in telefon, dar va trebui sa dai unlock la bootloader si implicit sa invalidezi garantia. TOTUSI. Daca ai vreo problema iremediabila cu telefonul, il poti brickui atat de grav incat sa nu se mai aprinda si il trimiti in garantie, zici ca nu stii ce s-a intamplat si iti vor inlocui obiectul (sau placa de baza). Personal, am inlocuit 2 telefoane si 1 tableta in felul asta, problema apare... atunci cand regenersis, cei ce se ocupa cu serviceul in Romania, iti vor trimite un device refurbishat.

| antoniazavate explică (pentru Seby90):

S3 are android 4.0 Ice cream sandwich si m-am gandit ca poate exista ceva gen update al androidului

| Seby90 a răspuns (pentru antoniazavate):

E jelly bean, cred. In fine, nu conteaza (nu are cum sa fie ics...) Separat, nu poti face update pentru ca depinzi de carierul tau care retine toate updateurile printr-un tracker din telefonul tau. E simplu, stai dupa fundu vodafonului sa-ti incarce telefonul cu si mai mult bloatware.