| Dei17MI a întrebat:

Buna ziua am un iphone 4s.si mi se inchide deodata
Pot sa am baterie si 80 90% se inchide. apoi trebuie sa bag cablu sa il deschid

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil senzorul (masuratorul) de incarcare s-a decalibrat.
Considera ca, 80% este acum indicatia de descarcare completa si incarca timp mai indelungat cand afiseaza deja 100%, incarca-l atata timp, cat dureaza de obicei incarcarea normala totala. Daca dupa aceasta incarcare bateria tine atat, cat in mod normal, atunci inseamna ca msuratoarea senzorului este dereglata. In caz contrar e susceptibil defectarea acumulatorului.

| Dei17MI explică (pentru Bula):

Si cum se calibreaza, ca bateria este noua

Bula
| Bula a răspuns (pentru Dei17MI):

Daca bateria a fost recent schimbata, atunci probabil nu au re-montat bine circuitele ei, si de acolo vine eroarea.
Du-l inapoi la cel care a inlocuit bateria!