| Curiosul999 a întrebat:

Ce înseamnă când un telefon că de exemplu acesta https://www.gsmarena.com/lava_pixel_v1-7446.php are o camera foto de 8 mpx iar printr-un update ajunge să aibă (13 MP prin interpolare SW adică are 8 mpx dar de fapt scoate 13 sau cum?

Răspuns Câştigător
| Batmanel a răspuns:

Camera e de 8mp, atata are senzorul rezolutia fizic dij fabrica. Dar prin soft face upscale la 13mp, aici se refera mai mult la rezolutie. Un update de soft care prin matematica aproximeaza valoarea dintre pixeli apropiati si mai baga "o medie" intre ei. Sunt care de la 5mp au 12mp si tot asa depinde de calitatea senzorului si cum arata imaginea. Exact ca si in gaming cu socuri care ruleaza de fapt rezolutie FHD/1080p dar face upscale la 4k/2160p. Imaginea nu are detalii de 4k, are doar marimea de 4k fara sa arate ca naiba.

4 răspunsuri:
| Curiosul999 explică (pentru Batmanel):

Mulțumesc mult pentru ajutorul acordat!

| NLS a răspuns:

E cum a raspuns Batmanel, dar acel telefon e oricum depasit din toate punctele de vedere. Si nici nu s-a folosit tehnologia de upscaling la multe. Poti verifica pe Gsmarena la alte modele mai noi sau mai vechi.

Telefoanele actuale procedeza tocmai invers.
Daca un telefon are 50, 100 sau 200MP, mai multi pixeli sunt grupati impreuna (in grupuri decate 4, 8, 9, 12...etc), si rezulta la final tot maxim 12MP (sau 12, 5 uneori), mai mari, pentru a capta mai multa lumina.

Singurele camere de telefon cu mai mult de 12, 5 MP au fost create de Sony, 16MP, dar sunt rare pe telefoanele din ziua de azi.

Calitatea pozei nu e influentata foarte mult de numarul de MP oricum, ci de marimea fizica a senzorului, in inch.
1/1.33" > 1/1.56" > 1/1.76"

| Curiosul999 explică (pentru NLS):

A deci daca eu la telefonul meu îi setez rezoluția de 12 mpx iese mai ok decât dacă îi setez rezoluția de 50 mpx?

| Batmanel a răspuns (pentru Curiosul999):

MP multi nu inseamna camera buna, tin minte si acum primele camere digitale cu megapixeli cat mai multi; 100, 200. Doar atata stiau ei sa imbunatateasca, dar pozele aratau ca naiba si o camera web integrata de la un laptop din ziua de azi face poze mult mai bune decat camerele alea dedicate.
Conteaza marimea senzorului dar si lentilele optice.