| adina5adina a întrebat:

Este bun antivirusul Kaspersky pentru telefon?

9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Nu prea, e făcut de o companie rusă.
Nu prea îți poate garanta nimeni că nu ți se colectează date și sunt trimise către ei.

| adryang78 a răspuns:

În general, niciun antivirus nu-ți protejează 100% dispozitivul, fie că vorbim de PC, laptop, telefon sau tabletă. Sistemele de operare Windows și Android sunt cele mai slabe împotriva virușilor. Cele mai robuste sunt sistemele Linux.

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea își face treaba

| doctorandus a răspuns (pentru adryang78):

Android este Linux.

| GeogG23 a răspuns:

Nu ai nevoie de antivirus pe telefon, fiind Android, care are la baza Linux. Pe telefon primesti diferite pop-up-uri si virusi daca instalezi aplicatii aiurea. Nu este ca si pe calculator.

| Batmanel a răspuns:

Pentru telefon? Ce faci? Ai server pe telefon sau descarci apk-uri de pe panarame de site-uri?
Are telefonul antivirus integrat in OS, nu-ti trebuie mai mult.
Ai grija unde iti introduci datele de logare daca de asta te temi, ori cu antivirus ori fara tot esti descoperit pentru asa ceva.

| NLS a răspuns:

Pe Android nu as instala nici un antivirus, ai grija doar din ce surse iti instalezi APK-uri si ce linkuri deschizi.

De exemplu, daca vreau sa instalez 4K Video Downloader, si el exista pe site-ul oficial, de acolo il iau, nu de pe APK Mirror, APK Pure, etc

In alta ordine de idei, APKPure si APKMirror sunt relativ sigure, de alte site-uri de acest gen trebuie sa te feresti.

Daca primesti un link dubios in Discord, sunt 90% sa permiti acelui malware sau atacator sa iti citeasca chestii din sistem,
cu sau fara antivirus suplimentar.

Daca iti pastrezi parolele de la conturi pe telefon, ca poza sau fiser, ghinion.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Da e foarte bun

| gabicoo a răspuns:

Pe android ai acel antivirus încorporat Play protect care își face bine treaba. Kaspersky și alți antiviruși doar îți urmăresc traficul de internet și eventual îți fură date personale.