| KingTheKing a întrebat:

Hey TPU!
Am un iPhone 3G si vreau sa instalez chestia aia whited00r 7... si acolo la download imi apare: Normal sau Unlocker,,, care este varianta buna pentru telefonul meu? telefonul meu este codat in Orange ca sa stiti... si imi e sa nu fie probleme cu cartela adica gen sa nu o citeasca sau chestii de genul! cum procedez?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Descarca varianta Normal, pentru ca ai zis ca e codat pe Orange, si tu numai pe Orange vrei s-o folosesti, este? Versiunea unlocked o folosesti doar daca vrei sa decodezi telefonul in asa fel incat sa-ti mearga si alte cartele, de la alte retele. Practic o sa-ti puna baseband de iPad.

24 răspunsuri:
| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Da practic eu vreau sa il folosesc pe orange....cum adica baseband de ipad? nu o sa mai am toate functiile de whited00r 7?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Ba da, mai. Basebandul e acea parte a iPhone-ului care face un telefon, si nu un iPod.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Okwinking multumesc mult

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Acum ca l-am facut si merge. pe site la whitedoor zice ca am multiple stores. dar eu nu am decat appstore si cydia.iar apptimemachine care era ce-a mai importanta nu o gasesc.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Si eu am un 3G si i-am facut deblocare, si nu am apptimemachine. Totusi, mi-am facut si inca imi fac mereu treaba cu el ori de cate ori e nevoie.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

La tine merge sa instalezi aplicatii de pe appstore? ca mie imi zice ca softul e prea vechi... cu toate ca e 4.2.1 ultima versiune a lui... ca asa este si 7.2 dar nu merge pe 3g

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Bineinteles ca nu! 3G-ul este o versiune foarte veche a iPhone-ului (printre primele, a 2-a daca nu ma insel), iar appstore nu mai este disponibil pentru astfel de versiuni de foarte mult timp. E doar o tactica a celor de la Apple sa ne faca sa ne procuram iPhone-uri noi.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Am o problema cu WD 7! cand dezactivez 3G-ul si Data Roaming, La bara de status tot apare un E :( asta inseamna ca internetul inca e activat pentru ca atunci cand primesc un mesaj pe facebook sa zicem imi apare l-a notificari si atunci cand intru pe safari telefonul imi navigheaza... nu stiu ce se intampla! :(. uite o poza sa vezi:

http://tinypic.com/r/99l4wl/8

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Acelea sunt datele celulare. Se pot dezactiva si ele: Settings -> General -> Network -> aici la Date Celulare le inchizi. Ai putea sa-ti instalezi SBSettings din Cydia. Ai mai multe scurtaturi la servicii gen: Wi-Fi, Date Celulare, 3G, Bluetooth, etc. de la meniul principal. Pur si simplu tragi in jos cu degetul din susul ecranului si iti vor aparea butoanele. Ros = dezactivat si verde = activat.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Am doua probleme
1. la general nu scrie nicaieri network
2. cand dau install la sbsettings imi da o eroare: POSIX: Broken Pipe... ce pot sa ii fac...

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

De obicei aia inseamna o eroare de conexiune in timpul transferului de date sau al downloadului. (la cea cu posix ma refer)

Mai cauta pe la General niste optiuni similare. Eu nu cred asta ca nu scrie, ca la mine arata perfect cum am zis, numai ca in romana -> Retea.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Stiu stiu, dar eu am whitedoor si network la mine e pe pagina principala, ca in poza aia., doar ca nu am cellular data! si cum pot remedia situatia la sbsettings?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

In ceea ce priveste SBSettings, incearca sa-l descarci dintr-o alta sursa din Cydia sau incearca sa-i descarci fisierul.ipa de pe Google si sa-l instalezi pe telefonul cu ajutorul lui iTools conectand telefonul la PC printr-un cablu USB specific.

Telefonul tau e deblocat? Merge pe orice retea sau nu? Ca daca nu, uite asta e motivul pentru care nu vezi optiunea Network.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Da telefonul meu este bocat pe Orange

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Uite:
http://oi59.tinypic.com/kcxr1h.jpg

doar ca acolo nu imi apare cellular data

http://oi57.tinypic.com/1zbrx2f.jpg

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Ti-ai dat singur raspunsul. Telefonul tau e blocat pe Orange, si probabil Orange nu permite accesul asupra datelor celulare.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Inainte sa imi pun whited00r aveam accesul la datele celulare. Dar acum sunt tot timpul active, si imi mananca din baterie.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Da, whited00r a blocat accesul la acea optiune. Singura posibilitate ar fi sa-ti instalezi SBSettings, dupa cum scrie pe aici: http://www.whited00r.com/forum/index?topic=7084.0

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

crying( Cum sa fac sa il instalez? ca imi da eroarea aia crying( pe alte surse nu cred ca e. sa incerc maine? ca am citit undeva ca, daca imi da eroarea aceea, trebuie sa incerc mai tarziu. crezi ca e posibil ca BigBoss(sursa pentru SBSettings) sa fi interzis descarcarea pentru ca ii face o actualizare?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Tot ce-i posibil. Nu inteleg de ce nu ar merge cand o fi. Eu l-am reinstalat de cateva ori, si niciodata nu am avut probleme. Incearca sa il instalezi conectandu-te la o retea wireless.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Asta e problema big grinla mine cand porneam wi-fi-ul si pe cealalta versiune nu mergewa pentru ca e stricat. sadsi de atunci folosesc 3g-ul! tu acum mai ai wd?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

WD? Wi-Fi vrei sa zici. Am si net de la optiune (3G + date celulare), si pot accesa internetul si prin Wi-Fi, da.

| KingTheKing explică (pentru miTzuliK93):

Prin wd ma refeream la whited00r

| miTzuliK93 a răspuns (pentru KingTheKing):

Nop.