| Andrei_Ivanescu_1998 a întrebat:

Salut all, ce-mi recomandati sa-mi iau? S3-ul sau Htc One X? Din ce am vazut pana acum, ar fi cam egale, asa ca as vrea argumente pro si contra...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlexandruUrsachi a răspuns:

Buna seara Andrei

Da, intr-adevar dupa specificatii telefoanele sunt egale dar mie personal, mi se pare S3-ul mai bun si mai elegant.
Hai totusi sa facem o recapitulare, dupa specificatiile tehnice ale ambelor telefoane, tipul display-ului, camera, design si multe altele.

HTC One X are un ecran Super IPS LCD pe 1280 x 720, iar S3 are un ecran SUPER AMOLED HD, deci din punct de vedere a calitatii display-ului, S3 castiga.

Procesor: HTC One X are un procesor Quad Core de 1500 MHz, S3 are unul tot Quad Core dar de 1400 MHz. HTC ONE X are cu 100 MHz mai mult, dar e prea cine stie ce, procesoarele ca viteza sunt asemanatoare.

S3 vine cu functia Smart Stay. Ce face mai exact aceasta functie? De exemplu sa zicem ca tu citesti un document, navighezi pe internet si pentru cateva minute ai alta treaba. Cum ti-au apropiat ochii spre telefonul, functia Smart Stay face ca display-ul sa se deschida automat, fara sa mai apesi tu pe telefon. HTC ONE X nu vine cu aceasta functie.
Memoria interna a ambelor telefoane este de 16 GB, dar S3 are si slot pentru card si suporta unul de pana la 64 GB.
Camera foto a ambelor telefoane este de 8 MP, dar camera din fata ( frontala, pentru conferinte video ) a S3-ului este de 1.9 MP, pe cand cea a lui HTC ONE X este de 1.3 MP.

Concluezie: Parerea mea este ca merita sa-ti cumperi S3.

Uite si cateva magazine online care vand Samsung Galaxy S3, faci o comparatie intre preturi si cumperi de la acela care este mai ieftin si iti place mai mult :) :
http://bit.ly/WLgWIM
http://bit.ly/RcXUru
http://bit.ly/TjTmnn
http://bit.ly/TjTqU7
Succes!

5 răspunsuri:
| AliveOne a răspuns (pentru AlexandruUrsachi):

Parerea ta e proasta big grin
HTC ONE X+ iti recomand eu dar asta nu inseamna ca HTC one x e prost oricum ambele modele dau clasa la sgs3 cel mai mult ma dezguztat aspectul sau fizici la sgs 3 si cel mai mult ma incantat ecranu super lcd 2 hd al Htc-ului
iti recomand HTC ONE X /X+

| AlexandruUrsachi a răspuns (pentru AliveOne):

Cumva tu esti un "gadgetar" de ala? Cica parerea mea e proasta si tu ai scris acolo 3 randuri de display si gata laughing

| Andrei_Ivanescu_1998 explică (pentru AlexandruUrsachi):

Multumesc mult, trebuie sa fac doar o rectificare, Htc One X are memorie interna de 32 Gb, iar la procesor are 5 nuclee fata de 4 are S3-ului, plus ca genereaza 4, 5 Ghz, fata de 4, 2 Ghz, ceea ce e o diferenta, dar necosistenta...Cred ca o sa imi iau un S3, oricum multumesc mult happy

| AliveOne a răspuns (pentru AlexandruUrsachi):

Da frate... Imi e lene sa scriu 2 pagini la o adica nu ma plateste nimeni ca sa-i fac reclama sad

| AlexandruUrsachi a răspuns (pentru Andrei_Ivanescu_1998):

Da la procesor ai dreptate. Iar in legatura cu memoria interna, depinde de unde il cumperi. De unde am preluat eu majoritatea informatiilor ( ma refer la specificatiile generale ale telefonului ) era modelul de 16 GB happy.