| PrivateGuard a întrebat:

Salut, am schimbat display-ul, placa de baza si touchid-ul de la un iphone la altul, iar acum cand aprind telefonul pe care am mutat piesele, imi spune ca 'touchid-ul nu poate fi instalat pe acest iphone', iar partea de jos a display-ului aproiata de butonul 'home' nu functioneaza ( se vede tot, dar nu pot apasa nicaieri ). I-am dat si Resetare din Fabrica acum, si nu-l mai pot 'instala' telefonul acum deoarece nu pot apasa acolo jos la ' configurati manual ', stie cineva care este problema? ce trebuie sa mai mut de la celalalt telefon, sau ce trebuie sa verific. va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Touch-id-ul merge numai pe telefonul respectiv, este paired cu procesorul telefonului. Daca spre exemplu ti se strica butonul home, si vei cumpara altul, nu va mai merge touch id-ul.
Am si eu aceeasi problema cu un iphone, mi-a stricat fi-miu butonu home, si e relativ ieftin, e 10 lei altul, dar nu imi va mai merge touch id-ul pe acel telefon.
Trebuie sa-i pui butonul original care a fost pe acel telefon, sa functioneze amprenta la loc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai pus si alta placa de baza, atunci iti trebuie butonu care a fost pe acel telefon, ca sa faci sa mearga si touch id happy
daca doar ai schimbat display-ul si mai ai butonul original, in stare de functionare, trebuie doar sa il pui la loc, si va merge.
100%

| PrivateGuard explică (pentru anonim_4396):

Am pus si butonul de la vechiul telefon, displayul merge dar partea apropiata de touchid gen, nu se apasa. Si nu pot configura iphone-ul deoarece l-am resetat din fabrica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrivateGuard):

Ideea e urmatoarea. Touch id va merge doar cu butonul cu care a venit telefonul. Daca acel buton s-a stricat, si va trebui sau a trebuit sa il inlocuiesti, i-ati adio de la touch id happy ca nu va mai merge.
Poti sa-i pui tu buton de 5 lei, sau buton din aur de 999999 lei. Touch id-ul nu va mai merge.
La ora actuala cred ca sunt 2 in lume, care repara butoane, sa-ti repare butonul ogininal, dar nici unul din ei nu e din Romania,
si te costa vreo 400 ron sa-l trimiti prin posta, si sa astepti 2 luni.

ia uite. https://imgur.com/a/eaufpbh
Azi mi-a venit si mie butonu si setu sa il desfac.
N-am avut timp dar cred ca poimaine ma bag in el
Am un iphone 6 care sta degeaba prin casa si si asa imi *** fi-miu telefonul meu, mai bine il repar pe asta si i-l dau lui.
Touch id-ul nu va mai merge la el, dar macar e folosibil, pentru un Youtube acolo, sau sa citesc un mail.
Telefonu meu e impecabil, nu l-am trantit nu nimic, doar ca s-a dus dracu butonu.