| maphiotul a întrebat:

Salut.
Care e diferența(sau e diferența?) intre ip-ul telefonului si imei-ul telefonului?
Mersi

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

IMEI = International Mobile Equipment Identity.
Perechea SIM - IMEI face Handshake cu reteaua de telefonie mobila.

IP = Internet protocol

Unul e pentru reteaua mobila, IP e pentru reteaua de internet.

Bula
| Bula a răspuns:

IP este codul numeric de identificare intr-o retea (de calculatoare, internet sau alte dispozitive conectate).

IMEI este numarul electronic de identificare a unui dispozitiv (numar de serie electronic).
Prin codul IMEI se poate identifica un dispozitiv electronic, fiind unicat.