| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Cum pot verifica cat de eficient este un Vpn instalat pe telefon?(android)
Care nu stiti va rog nu va dati cu părerea aiurea.
Mersi pentru intelegere

18 răspunsuri:
| pufulescu0o a răspuns:

Bonjour! Sunt mecanic auto deci habarnist dar sper ca stii problema VPN ului si mai ales a dispozitivelor cu cartelă SIM!
Mult succes in a primi raspuns de la un specialist!

| maphiotul a răspuns (pentru pufulescu0o):

De unde stii ca am cartela sim?
Poate ma conectez la un wifi.
Alta era intrebarea.

| StoicAnalysis a răspuns:

Intri pe un site unde stii tu ca nu poti intra din tara noastra si vezi daca merge.

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Hm...spune-mi tu unu daca stii, te rog, sa verific.
Eu pentru altceva folosesc vpn-ul.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

De obicei cei care vor sa aiba un VPN, il folosesc sa vada si alt continut din alte tari pe care nu le pot vedea in mod normal in tara noastra, datorita ip-ului nostru din Romania. Asa ca ei isi schimba ip-ul nostru cu unul german, sau american sa zicem. doua exemple de site ar fi Netflix si cruncyroll

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am intrat pe Netflix cu vpn-ul activat si nu vad nici o diferența, nu i-mi da filmele de pe Netflix global sau ceva.
Si pe crunchyroll ma lasa sa intru si cu vpn activat si fara.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Ai selectat acolo la vpn tara de unde vrei sa ai ip-ul?

| Simpatic a răspuns:

Eficient e una dar sa fie si security safe e alta.
Niciun VPN gratuit nu va fi ca unul serios platit
Trebuiesc cititi termenii si conditiile fiecarui VPN in parte, daca pastraza LOG sau nu.
Daca vrei sa faci fapte penale nu te baga pentru ca exista hackeri platiti de autoritati care pot depista micii inftactori cybernetici, daca in schimbi vrei sa downloadezi, navighezi pe platforme care interzic anumite tari, da orice VPN este bun
Ma gandesc cumva ca si Netflix poate fi fentat cu VPN, dar nu as incerca asta acolo si nicaieri unde platesc cu cardul un abonament.
Si inca ceva de ce as instala o aplicatie terta chiar si un VPN care sa aiba in plus acces la storageul meu.
E ca si cum ai instala un antivirus, un antimalware, o aplicatie de descarcat torret, apoi descarc din acea aplicatie jocuri video care contin malware si uite asa pe dispozitivul meu se desfasoara o multitudine de software care toate au acces la ceea ce fac eu happy

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da,am selectat Romania
Glumesclaughing
Sigur ca am selectat alta țara

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Inseamna ca nu e bun vpn-ul din cate stiu eu. Incearca surfshark, am auzit ca merita banii.

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Merita banii?
E pe bani?
Ca de platit nu platesc pentru vpn sad

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Undeva la 60 de euro timp de 2 ani.
48 de euro pe un an
13 euro pe luna
Recomand sa dai bani doar pe primele doua daca chiar volosesti mereu un vpn.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

13 euro doar o luna daca folosesti.*

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu platesc nici un ban pentru softuri.
De nici un fel.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Cauta unul moca mai bun atunci.

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am gasit omule. spune-mi cum sa il verific pe Netfilx sau pe cruncyroll.
Mi-ai zis unde sa verific dar nu mi-ai zis si cum.
Stii sau i-mi pierd vremea?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Pai daca l-ai setat cum ai fi vrut tu sa mearga si nu merge, inseamna ca nu e bun. Si in al doilea rand, eu nu am de unde sa stiu cum sa ti-l fac, din moment ce nici nu stiu cum se numeste. Deci da, iti pierzi timpul. Cauta pe google. Gasesti rezolvarea mult mai rapid decat pe TPU.

| maphiotul a răspuns (pentru StoicAnalysis):

,,,,Cauta pe google. Gasesti rezolvarea mult mai rapid decat pe TPU."""
Asta eu hotarasc ce sa fac, nu tu.