| George12356456 a întrebat:

Dacă telefonul în stand-by se descarca 6% pe noapte fără mod avion, iar cu mod avion doar 1-2%, înseamnă că este cartela defecta? Sunt pe Orange. Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Nu.
Telefonul scaneaza incontinuu dupa semnal de aia consuma mai mult in mod normal.

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

E normal. Telefonul, când e în standby, scanează după semnal, după wi-fi, reâmprospătează aplicații în fundal, ex whats app, Facebook, descarcă actualizări de soft, etc. Toate acestea nu se întâmplă și în mod avion de oare ce nu ai semnal și nici wi-fi.

| PainTech a răspuns:

Nu.
Când e in modul avion telefonul nu caută acces la rețea și unele aplicații au activitate mai limitata (nu se caută actualizări, nu se caută mesaje, etc.).

E normal sa consume mai puțin pe mod avion.

Plus de asta procentul bateriei nu e mereu cel mai bun indicator pentru consum. Telefonul îți spune cu aproximatie câtă baterie ai, nu este chiar atât de exact.
O descarcare de la 50% la 40% nu e exact egală cu o descarcare de la 20% la 10%.

| marinaru777 a răspuns:

Pe mod avion nu ai retea deci nu ai semnal din cauza semnalului de retea se descarca, daca esti intr o zona cu 1 liniuta la semnal se descarca si mai repede sau cand mergi mult cu masina pentru ca se pierde semnalul.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru PainTech):

Așa e ai dreptate, și eu pățesc să scadă de la 73% la 72% în 5-6 minute chiar azi am pățit și de la 20% la 19% în aproximativ 3 minute sau mai puțin