| DiaconuLeonard16 a întrebat:

Salut, fraților!
Am un telefon Oppo a74 4g și de la actualizarea Coloros 13 (android 13) merge extrem de greu. Există o modalitate de a face downgrade la Android 12 sau poate cineva să-mi spună dacă mai are această problemă?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu exista, fara root si custom ROM (care nu stiu daca exista pentru Oppo A74).
Ce doresti tu, nu functioneaza doar cu Factory Reset, cum a indicat Sierra.
Poti castiga foarte putina viteza (prin reinitializarea setarilor la starea din fabrica, stergerea fisierelor), insa tot pe Android 13 va fi, nu iti restaureaza Android 12.

Oricum, ce as face eu, e sa dezinstalez aplicatiile inutile,
cu Minimal ADB 1.4.3 (din telefon poti dezinstala doar cateva, cu aplicatia asta poti dezinstala tot ce doresti, dar trebuie sa stii ce faci, altfel il strici/blochezi, si trebuie sa faci un Factory Reset si sa o iei de la capat)
Asta il va face putin mai rapid.

Tine cont ca procesorul tau e foarte slab, si e pe 11nm.
Daca ar fi fost un SD 680 (4x 2.4GHz si 4x 1.9, pe 6nm) ar fi mers mult mai bine.

Sau orice alt procesor construit pe 6nm sau mai putin, si cu 4 nuclee la minim 2. 4GHz + 4 la 1.9-2.0GHz
sau 2x 2. 6GHz + 6x 2. 0GHz

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai prea multe aplicatii instalate /pornite in acelasi timp, ceea ce incetineste viteza telefonului.
Dezinstaleaza toate aplicatiile de care nu mai ai nevoie si inchide-le pe cele pe care nu le mai folosesti!

| sierra1 a răspuns:

Fă-i un "factory reset" și probabil ai rezolvat problema!

| DiaconuLeonard16 explică (pentru sierra1):

Am resetat telefonul, A mers o perioadă puțin mai bine și apoi iară a început să meargă greu.

| DiaconuLeonard16 explică (pentru Bula):

Aplicații nu am prea multe pe el

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Știu că telefonul are un procesor destul de slab dar parcă când avea Android 12 mergea mult mai bine. Nu îl folosesc pentru jocuri asta clar, dar totuși aș avea cumva nevoie de el chiar dacă îl folosesc numai pentru social media. Acum dacă o să mi spui să-mi iau alt telefon într adevăr mai am un telefon mult mai bun decât acesta dar problema este că din cauza restricțiilor școlare de a pune telefoanele într un dulap, nu îl pot lua pe acela deoarece dulapul de la școală este destul de mic și având husă tip carte pe celălalt risc ca în acel spațiu mic să mi deteriorez display ul. Chiar dacă l aș pune și fără husă mai am colegi care efectiv aruncă telefoanele sau mută cutia ca la iarmaroc, și m oi trezi cu ecranul spart. S a întâmplat cuiva să se spargă folia de sticlă și de aceea am ajuns la concluzia să îl folosesc pe acesta vechi deoarece am husă doar pe spate cu garnituri.Ca fapt divers acela nlu este un Oppo a98 5G

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Dacă e să mi caut o husă găsesc foarte greu deoarece la magazinle chinezești nu se găsesc pentru telefoanele mai puțin cunoscute, și majoritatea se găsesc pentru Samsung și iPhone uri
De aceea voiam să întreb dacă se poate face ceva cu telefonul ăsta

| sierra1 a răspuns (pentru DiaconuLeonard16):

Repeti figura și NU mai instalezi alte bazaconii (astea-ți faultează tel-ul, pricepi?)

| DiaconuLeonard16 explică (pentru sierra1):

Am înțeles lucrul asta, dar nu pot nici sa nu am instalate Facebook, Insta, WhatsApp, căci astea am nevoie. Oricum mulțumesc

| NLS a răspuns (pentru DiaconuLeonard16):

Ideea e urmatoarea:
Eu orice telefon am, dezinstalez toate aplicatiile de care nu am nevoie, si asta face telefonul sa mearga mai sprinten, consuma mai putin procesor si RAM...

Procesorul nu e nici simplu, insa nici foarte complicat.

1) conectezi telefonul la un PC/laptop, prin cablu USB

2) descarci si instalezi Minimal USB and Fastbbot 1.4.3 pe acel calculator
https://androidmtk.com/download-minimal-adb-and-fastboot-tool

3) trebuie sa activezi "Developer Mode" pe telefon. Cauta pe net exact cum se face asta la telefonul tau, apoi gaseste acel meniu si intra in el. (de obicei, te duci in Settings la About Phone, si apesi de 7 ori repede pe Build Number)

4) activezi USB Debugging in Developer Mode.

5) In acel moment, o sa ti se mai ceara o permisiune, ii dai OK

6) deschizi ADB, e o fereastra neagra ce seamana mult cu un CMD (Command Prompt)

7) introduci comanda dorita formata din
adb shell pm uninstall -k --user 0
dupa acel 0 lasi un spatiu, apoi numele programului de dezinstalat, si ma refer la numele real.

DE exemplu, doresti sa dezinstalezi Screencast, trebuie sa introduci in acea fereastra CMD:

adb shell pm uninstall -k --user 0 com.oplus.cast

Pentru dezinstalat Realme Share (ai cu siguranta si pe telefonul tau astfel de aplicatii de la Oppo)

adb shell pm uninstall -k --user 0 com.coloros.oshare

Pentru dezinstalat Googe Pay

adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.walletnfcrel

Dupa ce ai introdus prima comanda, o sa ti se mai ceara o permisiune pe telefon, asa ca verifica ecranul, mai ales daca iti arata in fereastra neagra ca ADB nu e pornit!

etc, etc
Poti dezinstala ORICE.
(dar trebuie sa faci cu cap si sa nu abuzezi. Eu am dezinstalat in jur de 50 de chestii inutile de la Google pe telefonul meu, si inca 60 de la Realme. Insa de vreo 3-4 ani ma joc cu ele, stiu deja care sunt periculoase, si am inceput de cateva ori de la capat, ca mi-am blocat telefonul)

###### Numele real al aplicatiilor de dezinstalat, il gasesc cu aplicatia aceasta

https://play.google.com/store/search?q=apk%20analyzer&c=apps&gl=DE

Android Auto, Android Accessibility Suite, Tencent Soter, Google Lens, Google One, Google Duo, Google Pay, Share, Kid Space, Digital Wellbeing, App Vault, Analytics, Cloud, etc. pot fi eliminate, si multe, multe altele.

In schimb, de aceste aplicatii de la Google, nu trebuie sa te atingi, fiecare strica cate ceva prin telefon daca le dezinstalezi.

com.android.contacts
com.android.providers.calendar
com.android.providers.downloads
com.google.android.gms
com.google.android.providers.media.module

La fel cum exista si cateva de la Oppo care strica, dar acelea inca nu le cunosc, am lucrat doar cu Motorola, Realme si Xiaomi.

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Ok.Multumesc frumos pentru ajutor!

| sierra1 a răspuns (pentru DiaconuLeonard16):

Câtă memorie ram are și câtă internă?

| DiaconuLeonard16 explică (pentru sierra1):

4gb RAM și 128 interna
Știu că nu e cel mai bun telefon, ci e destul de slab dar am încercat să mai dezinstalez din aplicații

| sierra1 a răspuns (pentru DiaconuLeonard16):

Ar trebui să meargă - nu strălucit, dar să meargă. Să ai in atenție un ALT telefon in viitorul apropiat când te dau banii afară din casă

| DiaconuLeonard16 explică (pentru sierra1):

Ok.Multumesc

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Salut! Scuze ca te deranjez din nou, dar totusi se poate sa mai dai cateva nume de aplicatii care pot fi dezinstalate prin acest mod fara a afecta semnificativ sistemul? Sincer chiar merge mai bine parca oleaca telefonul

| NLS a răspuns (pentru DiaconuLeonard16):

O sa iti mai selectez cateva de la Google,
plus cele pe care le-am dezinstalat pe Realme GT2 Pro (al meu) si pe Realme 9 Pro+ (al tatalui),
(unele aplicatii de pe Realme sunt identice cu cele de pe Oppo, sunt sub aceeasi umbrela Oppo, Vivo, Realme, OnePlus)
dar nu pot acum, ma simt rau.

Ai putina rabdare, pana vineri seara sau cel tz pana sambata incerc sa iti urc aici o intreaga lista, cu numele comenzilor.

Nu fa nimic de capul tau, ce gasesti pe net.

La final, pe langa lista mea, poti face suplimentar si altfel:
Instalezi si pornesti APK Analyzer, si cauti acolo numele aplicatiilor ce iti apar pe ecranul telefonului, sau in "sertarul cu toate aplicatiile instalate".
Ma refer la aplicatii de la Oppo pe care nu le folosesti, Oppo Account, Oppo Share, ceva de genu lasta.
Astfel le gasesti numele real (ce de obicei incepe cu com...)

| DiaconuLeonard16 explică (pentru NLS):

Ok.Multumesc mult pentru ajutor! Sănătate multă îți doresc!