| EU13Nmc a întrebat:

Salut TPU! Am o întrebare cu privire la un mesaj pe care tocmai l-am primit de la un nr, 1762 ca sa fiu mai exact, in mesaj spune ca as avea un cadou in valoare de 300 Ron cinstea zilei de naștere a companiei si am un timp limitat de ridicare, urmat de un cod promo pe care ar trebui sa il foloseasc si un nr de telefon la care sa sun. A mai primit cineva mesaj de genul? Ma gandesc ca ar putea sa fie scam

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-ti spuna sa le trimiti bani pentru expedierea celor 300 lei (Nu "RON" ca nu mai exista "ROL"!). Daca nu-ti vor cere bani iti vor cere sa le trimiti coduri de reincarcare la un provider de telefonie. Asa au incercat sa ma pacaleasca pe mine din Anglia. Mi-au zis ca am catigat 723 de lire dar sa le trimit lei in valoare de 42 lire. Le-am spus ca sa printeze e-mailul ca dovada ca le aprob sa ia din acele lire cele 42 si restul sa mi-i trimita. Au spus ca n-au voie sa faca asta. Le-am spus o injuratura in engleza si nu m-au mai contactat. Mai am si experiente cu doi imbecili din Romania dar nu ti le mai povestesc.
Apropo! Citeste despre ei: https://bit.ly/3K9I2Wk

8 răspunsuri:
| marin1988 a răspuns:

Foarte probabil să fie scam. Mai ales dacă ești pe abonament, ai grijă că poți fi taxat foarte mult. Pe cartelă riscurile sunt mai mici, dacă nu ai credit pe care să ți-l ia.

| EU13Nmc explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc! Ma gandeam ca e ceva in genul asta

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru EU13Nmc):

Multumesc si eu! Daaaaaaa! Am "castigat" o data 30 de mii de Euro si alta data un televizor de 106 cm si 5 mii de Euro. Unul imi cerea bani intr-un cont, altul cartele de 50 de Euro la Vodafone. Culmea. Cel ce voia bani mi-a dat si contul. Le-am scris politistilor in 2013 si nici astazi nu m-a contactat nimeni sa ma intrebe ce am patit. Asta-i tara neguvernata.

| Brizbriz a răspuns (pentru Salontanul):

Cred sincer ca schema e si mai naspa, dai telefon si iti iau 50eu pe minut, din prima secunda... sau maximum de supra-taxa pe telefon

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu! Vezi ca am dat un link cu zeci de observatii ale celor ce au sunat inapoi. Nici unul nu vorbeste de suprataxa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scam. Blochează.

| Brizbriz a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, ideea e ca eu as sufla RAU in iaurt inainte de a da telefon la un nr pe care nu il cunosc, pentru ca poti sa te frigi si la modul asta

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Brizbriz):

Corect! Maica-mea a suntat fara sa se uite si a ajuns in Bangladesh. Noroc ca aia au fost "domni" si nu i-au luat decat 40 de Euro. laughing Puteau si mai mult.