| HoldTheDoo0r a întrebat:

So, guys, am un s8+ si, somehow, am descoperit ca pinul (unlock code-ul) nu mai functioneaza, si nu l-am schimbat, eu deblocandu-l in ultima vreme mai mult cu amprenta.
Exista vreo modalitate de a afla pinul? Avand acces la telefon?

6 răspunsuri:
| Cristpatr a răspuns:

Nu cred ca poti sa-ti mai afli pinul. In schimb daca ai un cont de google este perfect. Daca nu introdu unul in telfon. Dupa aceea cauta pe internet ‘google find my phone’. Intri pe primul site (care e de la google si are scris find my mobile/phone) si iti introduci datele daca nu le ai introduse automat de device. Apoi iti alegi device-ul, adica s8-ul tau si ai o sectiune unde poti sa-ti schimbi parola. Acest site e predestinat atunci cand iti pierzi telefonul. A si iti trebuie o conexiune la internet. Acesta este link-ul, l-am gasit pana la urma happy. https://myaccount.google.com/intro/find-your-phone

| HoldTheDoo0r explică (pentru Cristpatr):

Si parola respectiva va fi in locul pinului?

| Bizon95 a răspuns:

Sa afli NU, PUNCT, sfarsitul povestii
DAAAAR, poti sa il stergi
iti faci cont la Samsung, pe telefon si apoi te duci cu contul ala pe
https://findmymobile.samsung.com
si stergi pinul de tot!

VEZI SA NU TE PUNA DRACU' SA DAI REBOOT LA TELEFON, SAU SA RAMAI FARA BATERIE
ca NUMAI cu pin se mai deblocheaza

| Cristpatr a răspuns (pentru HoldTheDoo0r):

Da. Dupa aceea poti sa o schimbi din setarile telefonului

| Evolution a răspuns:

Salut, tot s8+ am si eu.
Incearca metodele pe care ti le'a spus aici ceilalti membrii TPU.
Insa nu te panica degeaba, orice telefon cu Android din fericire (sau din pacate) se poate reseta, poti sa te duci la orice centru GSM (sau poti face acasa daca te uiti la un tutorial) si ii poti rescrie softul (firmware'ul).
Android'ul este diferit in functie de telefon (nu este ca la windows sa mearga la toate pc'urile) si cele originale de la Samsung le gasesti pe SamMobile.
Folosind cablu de date si pornind telefonul cu o combinatie de taste, il introduci intr'un recovery mode. Conectezi la laptop si urmand instructiunile, ii rescrii efectiv soft'ul si este ca si cum il deschizi pentru prima data din cutie.
Aceasta metoda este safe (eu am facut'o la s8+ meu si inca s'a pastrat garantia pentru ca nu se actualiza, am sunat la ei si m'au indicat pe site'ul acesta si a mers, in 20 de minute l'am rezolvat).
Sunt foarte multe metode de resetat, partea proasta este ca daca ai date pe el o sa se piarda (poze, documente etc.).
Am spus din pacate pentru ca securitatea device'urilor cu Android nu prea este asa safe, daca iti fura cineva telefonul, poate sa il mai foloseasca.
Apple (iphone'urile) au securitate mai mare, practic daca iti uiti contul de Apple atasat iphone'ului sau ti se fura, persoana respectiva nu poate sa il foloseasca daca e blocat in cloud. Nu exista resetare si trebuie neaparat sa ii schimbe placa de baza ca sa il foloseasca, eventual doar pe piese poate sa il vanda. La Samsung ii rescrii soft'ul si ai telefonul.
Ceea ce vreau sa subliniez este ca sunt ogramada de tutoriale (in engleza) pe google, cauta si daca nu rezolvi, rescrie softul si va merge 100%.
Un prieten a instalat o aplicatie dubioasa si nu mai mergea touchpad'ul (avea un s7 parca) si odata ce i-am reinstalat softul, a functionat totul ca nou. Datele nu le'a pierdut pentru ca erau sincronizate pe google cloud si pe Samsung.
Succes!

| Bogdan70001 a răspuns:

Nu.Ce poti tu in schimb sa faci este sa iti pui TWRP pe el, dupa bootezi bineinteles in TWRP si in /data/system o sa fie un fisier locksettings.db pe care daca il stergi iti va sterge pin-ul si de acolo poti sa-l pui tu din nou