| VζŠё ¢ΦLô®α†€ a întrebat:

Am cateva intrebari scurte
Ce este gramatica?
De ce oamenii invata gramatica?
Exista subsantive care se mananca?
Ce este un predicat?
Care este diferenta dintre un adjectiv si un adverb?

21 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Asta-i tema ta pentru la şcoală?

| Daiana_1737 a răspuns:

Adjectivul determina un substantiv iar adverbul un verb.
Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce face subiectul.
Oameni invata gramatica pentru a putea comunica intre ei altfel toti am vorbi toti :"pe un fund de lac patru ochi priveste, ce sa este oare, este doua peste" Asta era o completarelaughing
Gramatica este o ramura a limbii romane.
Eu sunt intr-a 10 astea mi le-am amintit pe moment daca am gresit sa ma corecteze cinevahappy

| cataman30 a răspuns:

Toate-s niste prostii dupa parerea mea! Le stiu destul de binisor da imi vine sa vomit numa cand ma gandesc la ele!

| IepurashRocker a răspuns:

Pune mâna pe un caiet de limba si literatura românã si ai acolo tot ce-ti trebuie, chiar mai mult. happy

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Adverbul determina un verb si adjectivul un subtamtiv, adica adverbul sta pe langa un verb si adjectivul pe langa un substantiv
predicatul: partea principala de propozitie care care arata ce face, cine este, ce este sau cum este subiectul
cred ca oamenii invata gramatica ca sa stie vorbi corect, scrie corect thinking unelori e mai importanta decat partea cu cititu, cu literatura oh go on
ce inseamna subtantive care se mananca?

| Ramona_5995 a răspuns:

Bună.
La prima întrebare nu ştiu să îţi răsp. aşa bine, dar încerc: gramatica este o parte a limbii române care se ocupă cu părţile de vorbire şi de propoziţie care, răspunzându-ţi la a 3a întrebare, nu sunt comestibile.
Oamenii învaţă gramatica pentru că aşa se prevede în cărţile de lb. română.
Un predicat este partea aia din propoziţie care spune ce se face, sau mai simplu, ce se spune despre subiect.
Diferenţa dintre un adj. şi un adverb este că adjectivul determină un substantivul, iar adverbul un verb.
Pa.pa!

mira
| mira a răspuns:

Gramatica este o stiinta care, analizand, studiind limba, formuleaza regulile dupa care cuvintele isi schimba forma si se imbina in enunuturi inteligibile.Aceasta stiinta lingvistica opereaza cu abstractiuni, de aceea nu se pune problema comestibilitatii substantivelor.Sunt comestibile numai anumite obiecte denumite prin substantive.In scoala gramatica se studiaza pentru insusirea unei exprimari corecte, dar si pentru cunoasterea modului in care functioneaza o limba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Gramatica este cel mai aprig dusman al tau.
2. Ca sa nu-i iau eu la misto.
3. Exista subsantive?
4. Un om care a primit si imbratisat o predica.
5. "Adjectiv" e din opt litere, "adverb" e din sase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. logik vorbirii

2.pentru scriere si comunicare

3.-

4.Predicatul este partea principală de propoziție care atribuie subiectului o acțiune, o stare sau o insușire.

5.Adjectivul determina un substantiv si adverbul determina un verb.

| adelina_9435 a răspuns:

Si tu ai caietul ala?
daca afli la a 3 intrebare sa imi zici si mie te rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am caietul ala...si e enervant. x_x

| Phenomenon a răspuns:

Gramatica este un Ansamblu de reguli cu privire la modificarea formulelor cuvintelor si la imbinarea lor in propozitie
Oamenii invata gramatica pentru a se exprima corect.
Predicatul este partea de vorbire care exprima o actiune
Substantivele care se mananca sunt: prajitura, pizza, inghetata etc.
Adjectivul determina un substantiv iar Adverbul determinat un verb.

| ςσρζιϋϋϋϋ a răspuns:

1.Gramatica este o ramura a limbii romane.

2.Pentru a putea comunica.

3.Nu.

4.Predicatul este o parte de propozitie(Predicatul este functia sintactica a verbului.)

5.Adjectivul determina totdeauna un substantiv, iar adverbul un verb.

Sper ca te-am ajutat!:X:X

| B33a_8768 a răspuns:

Ai luat aceste intrebari din cartea de limba romana.laughing caetul de vacanta laughing

| darienicoleta a răspuns:

Si eu am am acest caiet

| Lupu_Valentina_1993 a răspuns:

Acum fac si eu acest ex din caietul de vacanta de cls a6-arolling on the floor), cum naibi sa nu sti raspunsurilerolling on the floor)? Puii mei, eu am intrat ca sa vad cati "prosti" nu stiu asta rolling on the floor

| Annytzzaaa a răspuns:

Caiet pentru vacanta de vara clasa a6a laughing

| vio_6925 a răspuns (pentru yumeee):

Si a mea big grin

| vio_6925 a răspuns (pentru yumeee):

Gramatica este stiinta care cuprinde doua mari parti : morfologia si sintaxa.
Pentru a putea vorbii citii si scrie corect
Nu, nu exista.
Este partea de propozitie care arata ce face subiectul
Diferenţa dintre un adj. şi un adverb este că adjectivul determină un substantivul, iar adverbul un verb.

| Daiana_Daia_1992 a răspuns:

Asa am si eu in caietul de vacanta pentru vara clasa a6a laughing) si asta cautam, si eu ca nu stiam ce tare laughing)

| Anne2001Love a răspuns:

Exista substantive care se mananca.
Exemplu: mar, peste, din astea.
Se mananca si pot fii substantive.