| LastMimzy a întrebat:

Buna,ce se studiaza acum in clasa a V-a la romana?

Răspuns Câştigător
| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Buna, eu sunt a VI -a.

Se studiaza: parti de vorbire, parti de propozitie,recapitulare ortograme,elemente de gramatica,antonimele,paronimele, campul lexical,diftong,triftong,hiat,textul literar,textul narativ,verbul,partea de vorbire/valoarea morfologica,descrierea,numeralul,
adverbul,elemente de sintaxa propozitiei, predicatul nominal, subiectul, complementul, poezia.De altfel o sa faceti multe compuneri.Succes la scoala!winking

5 răspunsuri:
| ruli123 a răspuns:

Eu fac acum cazurile. Ex. cazul dativ, cazul nominativ...

| KoNeTi a răspuns:

Morfologia, sintaxa si fisele de lectura. Cam atat din cate imi aduc aminte.

Sper ca te-am ajutat.

| LastMimzy explică (pentru Boru_Daria_Maria_1984):

Multumesc dar nu sunt in clasa a 5-a, voi ajuta o fata la romana si nu mai stiam exact ce am facut atunci(a trecut destul timp)happy

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Multă gramatică, eu asta am făcut. Mai înveţi şi nişte demonstraţii, plus câteva fişe de lectură.
Numai bine!(:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumentare la apartenenta operei epice, cazuri, moduri s.a.m.d.