| BuBuMtti a întrebat:

Pana la ce ora ar trebui sa stea pe afara seara o fata de 13 ani?(avand in vedere ca locuiesc la sat)

Răspuns Câştigător
| MihaelaMika a răspuns:

Sal! Ai aceeasi problema ca a mea! Faza e ca ai mei au spus ca stau afara pana e lumina afara si dupa aia merg inauntru! Faza e ca strada pe care stau eu e bine luminata siara asa ca nu prea e problema dar unde eu vroiam sa stau era la capatul strazii cam la 300 de metri de casa drumul e luminat pana acolo dar acolo sunt fete dar si baieti si nu prea suna binewinking! Asa ca stai prin fata casei cu fetele daca vrei sa mai stai searawinking! Daca nu e bine ca pe la zece -zece si un sfert sa fi acasawinking! E pentru binele tau, deoarece se intampla tot felul de chestii neplacute seara si esti mica la fel ca mine! Bafta si tine cont de spusele mele! Bafta!

41 răspunsuri:
| Lucrian a răspuns:

Fiecare parinte alege modul in care isi educa un copil in functie de foarte multi factorii, aici incluzand si modul in care parintii au fost invatati/sfatuiti sau chiar modul care s-a aplicat la ei cand erau copii.
Frica parintelui de a nu i se intampla ceva copilului nu prea ai cu ce s-o combati, dar poate ca parintele are si motive pentru aceasta frica (datorita zonei, etc)
Imi pare rau ca nu iti pot da un raspuns clar, dar nu e o regula generala.

| ChickSWhisper a răspuns:

Hello, marry!
A fost o problema des intalnita cand am avut varsta ta. Ugh, ce urat iesea cand mama ma chema in casa la 7...
Consider ca ai pueta sta pana la 8:30 daca ai un grup mare de prieteni care te insotesc si daca esti si in apropierea casei(fara sa faci prostii), de ce nu, pana la 9 si ceva? Ah, ce frumos suna! Dar NU trebuie sa uiti ca parintii/bunicii iti vor doar binele. Exista atatea cazuri cand femeile sunt rapite de pe strada, bagate intr-o masina si duse in cu totul alta tara, unde vin indivizi care te bat, te dezbraca, te violeaza. Atatea cazuri in care fetite de 13 ani sunt agate de un baiat chipes, frumos imbracat. Atatea cazuri in care aceste fetite au fost date disparute. Atatea cazuri in care aceste fetite au fost gasite moarte...Eu nu am realizat pericolul pana cand intr-o seara un rrom, efectiv, a intrat dupa mine in scara blocului, mi-a cerut telefonul si cand a vazut ca am ezitat mi-a dat doi pumni zdraveni, de i-am dat poseta cu totul.
Te rog, citeste cartea "Numai Cu Fiica Mea" de Betty Mahmoody si William Hoffer, sau macar sa vezi filmul("Not WIthout My Daughter") inainte de a mai intreba pe cineva la ce ora ai voie sa te intorci acasa.
Sper ca nu te-am speriat si sper ca ai sa iei in considerare raspunsul meu si nu ai sa-l ignori doar pentru ca nu sunt de acord 100% cu tine. Good luck!

| Carla12 a răspuns:

Stau in oras dar am verisoara in sat. Ea are 12 jum, eu 13 si cel mai mult am stat pan` la 1 jum [noaptea] Depinde de ce parinti aihappy Bafta:*

| emillie a răspuns:

Mie mi se pare ca la sat sa poti sta mai mult,imi ales daca stai prin preajma, pe la casele vecinilor, asa ca eu cred ca poti fara probleme sa le ceri sa te lase pana pe la 11-12.

| Ralu_7317 a răspuns:

Eu vara asta am stat, si inca stau in sat, si am invitat la mine o prietena, si ne-am facut prieteni si in fiecare zii stateam pana la 2-2.30 noaptea afara, da depinde si de parintii tai, si de satul in care stai si de copii cu care stai >big grin

| geany550 a răspuns:

Si eu am 13 ani si stau afara pana pe la 12 noapteastraight face

| Powpow a răspuns:

BUUNA! La sat sa stai pan apune soarele pentru ca sunt mosi nebuni chiar daca nu par care pot viola si o pisica daca trece in fata lor dupa ce a baut "un pahar" de spirt :-)

| antoniaaaa a răspuns:

Eu am 16 ani si stau tot la sat pana acum vreo saptamana tatal meu ma lasa afara pana la 9 jumcrying( dar mai nou am voie pana la 11:X:X eu am prieteni mai mari care nu sunt foarte bine famati. tu toti sta la fel banuiesc. ma rog asta depinde de parintii tai:*

| SMTHING a răspuns:

Eu am 14 si stau pana la 23

| biancaa_3285 a răspuns:

Eu la oras stau pana pe la 3-4 noaptea dar la tara cand ma duc la bunicii cam pe la 12-1 noaptea trebuie sa le zici parintilor tai ca nu mai esti un copil si trebuie sa iti dea putina libertate si trebuie sa aiba incredere in tine
oricum pana la urma urmei cand o sa ai 18 ani nu o sa mai stai cu prietenii tai pana cand apune soarele?

| Tomolea_Raluca_1998 a răspuns:

Eu consider ca pana la 22 ii suficient