| lOvEbwN a întrebat:

Bună TPU!
Am o întrebare...
Sunt în clasa a Vlll-a şi ar trebui să fac latină anul ăsta, însă profa zice că n-avem nevoie de latină, o spus că ea nu a făcut cu nici o clasă latină în clasa a 8-a, şi eu vreau să dau la filologie. sau ştiinte sociale (depinde de răspunsul vostru).
Întrebarea mea e dacă la filologie dau teză şi din materia din clasa a 8-a...sau doar din clasa a 9-a...
Nu prea vreau să mă duc la S.S pentru că am auzit că psihologia şi logica sunt complicate...( de la dirigă - de engleză)
Deci, ce să aleg?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Si la filologie si la stiinte sociale latina va juca un rol important.
Normal ca ceea ce ar trebui sa inveti in clasa a 8-a se leaga de ceea ce va fi in clasa a 9-a. Daca nu iti pui baza va fi mai greu.
Vorbeste cu parintii tai sau cu doamna diriginta despre acest lucru, ar trebui sa se ia masuri impotriva acelei profesoare.
Bafta!

2 răspunsuri:
| lOvEbwN explică (pentru Sadop):

Profa aia e super-proasta, si faza e ca i-a spus si directoarea, peste o saptamana avem ora deschisa la latina si noi nu stim nimic, habar n-am ce-o sa facem...dar daca profa-i asa proasta...
Si directoarea i-a spus sa faca latina, dar ea nu!

| Sadop a răspuns (pentru lOvEbwN):

Bănuiesc că niciunui coleg nu îi convine ceea ce se întâplă.
Rugaţi-o pe dirigintă să facă o şedinţă să se adune părinţii şi să facă ceva împotriva acestei profesoare. Cum adică nu vrea să-şi desfăşoare ora? Nu vrea, OUT!
Ora deschisă contează pentru ea, nici măcar pentru acea oră nu v-a învăţat nimic?