| Andreea404 a întrebat:

cum se vorbeste pasareasca? Vreau sursa sigura. Fundaa happy

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Stiam in 2 feluri, dupa fiecare silaba mai pui un 'pi' sau celalalt, dupa fiecare silaba pui 'p si prima vocala care se afla in silaba de ex pa pe pi etc." un exemplu de cuvant masina=mapasipinapa laughing) asta am invatat-o de la colegii mei acum 2-3 ani cand eram in clasa a 7-a

4 răspunsuri:
| Andreea404 explică (pentru RB26DETT):

Mersi mult happy Mai astept pareri.

| BassHunter13 a răspuns (pentru RB26DETT):

Asa stiam si eu.Dar eram prea distrat sa aflu!laughing)Si nu am mai invatat-o

| Gabica a răspuns:

Eu stiu asa:dupa fiecare vocala pui litera "p" si apoi din nou aceeasi vocala, iar daca un cuvant de termina un consoana, mai adaugi un "p" la sfarsit.
Exemplu:cuvant=cupuvapantp

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

La sfarsitul cuvantului lui p