| NaughtyGirl a întrebat:

TPU! Curand voi face 12 ani si as vrea sa dau o petrecere in pijama. Ma puteti ajuta cu sfaturi, va rog? Vreau sa stiu le ce pot servi invitatilor, cum sa decorez dormitorul, ce muzica sa ascultam, ce activitati sa facem...
Funda! Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Himera a răspuns:

In primul rand sa amenajezi dormitorul cat mai confortabil:
1 elimina lucruri marunate din camera care va pot lovi
2 pune cat mai multe paturi si perne la dispozitia musafirilor
3 poti crea o tema(verifica ce ai prin dulap) poate vrei personaje din desene animate si atunci fiecare invitat va interpreta un rol
4 sa ai pregatita muzica vesela si antrenanta
5 sucuri de toate felurile
6 neaparat tort
7 poti strange diverse maruntisuri si sa le dai drept suveniruri invitatilor la plecare(gen clame mai vechi, martisoare, sau desene mici facute de tine)
8 cauta jocuri la care sa participe toata lumea, dansul cu scaune, adevar sau provocare, concurs de spus bancuri, ghicitori sau povesti amuzante despre voi
9 poti sa pui si baloane daca crezi ca va veti juca cu ele
10 poti gasi si un film la care sa va uiti, cu seminte, floricele sau altceva(sa nu exagerezi, un singur film e suficient)
11 poti face biletele cu intrebari, le pui intr-un bol si fiecare extrage un biletel la care e obligat sa raspunda, gen "ce iti doresti sa faci in viata?" "care este materia ta preferata? de ce?"

7 răspunsuri:
| BlackAngel232001 a răspuns:

Pijamalele sa fie roz cu fundite.
Sa stai cu un ursulet.
Camera violet.
Groaza,categoric. Puteti,dupa film sa va imaginati tot felul de chestii,sa va faceti farse,va speriati una pe cealalta. si,inainte de miezul noptii,incepeti sa spuneti povesti de groaza inventate de voi. E genial,am incercat si eu si da roade.happy
Rock. Dati si voi din fund,din cap,dansati nebuneste. \m/
'Custare' nu stiu ce inseamna,dar presupun ca ai vrut sa zici 'gustare'... thinking Pentru gustare poti sa pui varianta cu chipsuri si ciocolata.
Nu trebuie sa alegi neaparat ceva... gen,pune in camera ta mai multe sticle cu suc,si platouri cu mancare in bucatarie. Mai multe, ca sa aiba de unde alege.happy
Si jocuri cu fashion. Apoi, puteti sa va costumati.
Inca o chestie funny e sa o puneti pe una dintre voi sa inchida ochii si celelalte o machiaza. Faceti poze cu strambaturi si vedeti ce iese.happy
sau
Mancarea nu trebuie sa fie cine stie ce laughing Adica... chipsuri, cola, dulciuri, pizza si alte prostii de astealaughing
O petrecere in pijama reusita trebuie sa aiba si un film de groaza bun laughing Iti recomand Paranormal Activity big grin Sau daca nu va plac filmele de groaza, va puteti uita la niste filme pentru adolescenti... sau comedii big grin
Bataia cu perne e nelipsitalaughing Doar aveti grija sa nu stricati cevalaughing sau sa va lovitilaughing
Pozeee:X Faceti multe poze ca sa va amintiti de petrecerea astatongue
Jucati carti sau alte jocuri big grin
Spuneti povesti de groaza:X
Vorbiti despre baietihee hee
Spuneti glume sau bancuri, nu conteazalaughing Trebuie sa radeti multlaughing
Machiati-va si eventual, costumati-va in ceva laughing
Farse la telefon :X
Jocuri videooo:X:X:X
Ascultati muzica buna tongue
Si ai grija ca fiecare fata sa se simta bine... Adica sa nu se simta exclusa sau ceva de genu. big grin
Sper ca te-am ajutat. Distractie placutatongue

| Ando1dul a răspuns:

Petrecere in pijama de ziua ta? nu crezi ca asta e cam de 6 ani? invita si u prieteni in oras sau altceva numai asta nu...

| madalinax6 a răspuns:

Pai...serveste niste prajiturele, iar daca nu o dai foarte tarziu serveste si un aperitiv sau o pizza pana cand vei taia tortul! Muzica...hmm simplu muzica de petrecere! Activitati pai la noi traditia este ca sarbatoritul sau sarbatorita sa primeasca atatea porunci cati ani implineste fara sa refuze! Cu atat te-am putut ajuta petrecere frumoasa! Funda?

| CrissuCristina a răspuns:

Cine nu se bucura de o petrecere in pijama? Nimic nu se compara cu comoditatea pe care o ofera pijamaua de bumbac sau flausata in timpul vizionarii unor filme horror sau la o sueta cu prietenele cele mai bune. Raspandite cel mai mult in randul fetelor, petrecerile in pijama sunt o modalitate foarte buna de a petrece timp de calitate cu prietenele vechi sau noi. Deci, in cazul in care pui la cale o petrecere in pijama, noi iti prezentam o lista cu niste idei si sfaturi despre invitatii, jocuri, teme si activitati.

Acest tip de petrecere este cel mai usor de pregatit, e ieftina si nu necesita o planificare indelungata. Inainte de a te apuca sa planifici, trebuie sa tii cont de anumite lucruri. Daca petrecerea ta include si ramanerea peste noapte a invitatelor tale, atunci ea trebuie sa inceapa putin mai tarziu, astfel incat sa nu va apuce cascatul la ora 22. Daca petrecerea nu include si somnul, invitatii pot pleca acasa in jurul orei de culcare, dar nu uita sa clarifici asta in invitatia pe care o faci.

Teme pentru o petrecere in pijama

Alegerea de a organiza o petrecere tematica poate fi foarte amuzanta. Poti alege dintr-o gama larga de teme de la un decor Hawaiian la o tema favorita filme, Hannah Montana de exemplu, sau orice alt film iti place tie sau prietenelor tale. Dupa ce tema e aleasa, poti confectiona decoratiunile, alege activitatile si pregati retetele pentru gustari. Pregateste si muzica potrivita temei si cere-le invitatelor tale sa se imbrace conform cu decorul.

Invitatii pentru o petrecere in pijama
Cea mai ieftina modalitate este sa faci chiar tu invitatiile pentru petrecere. Personifica-le pentru fiecare invitat si nu uita sa le asortezi cu tema aleasa. Poti sa le faci manual sau sa le desenezi pe calculator. Daca petrecerea nu are nici o tema, invitatiile pot fi in forma de perna, ursulet de plus, sac de dormit, sau pot include desene cu pijamale, camasi de noapte sau o lupta cu perini. Nu uita sa specifici toate datele petrecerii: adresa, ora, tema si mai ales daca include sau nu ramasul peste noapte.

Decoratiuni pentru petrecere
Desi o petrecere in pijama nu are nevoie de decoratiuni elaborate ca alte petreceri, totusi ar fi dragut sa iti ornezi putin camera pentru eveniment, si cu atat mai mult cu cat ai ales o petrecere tematica. Poti folosi decupaje din reviste, postere, afise, jucarii, orice element e legat de tema pe care ai ales-o. Daca n-ai o tema, foloseste baloane, fanioane sau lumanari.

Activitati pentru o petrecere in pijama
Exista o multime de jocuri care se pot juca la acest gen de petrecere si o serie de activitati care sa distreze pe toata lumea. Fie alegi jocurile pentru invitatele tale: dame, scrabble, yahtzee, remi, etc, fie impletiti bratari, modelati bijuterii sau faceti alte activitati de creatie. Daca aceste activitati nu iti par atragatoare, atunci sigur o sa-ti placa ideea vizionarii unui film. Pentru senzatii tari, alege un film de groaza, pentru a rade in hohote, alege o comedie sau pentru a visa la Fat-Frumos, o comedie romantica.

O alta activitate care le-ar putea face placere prietenelor tale, dar indicata doar daca ele raman la tine peste noapte, este o sesiune de makeover. Cere-le sa-si aduca produsele cosmetice, periile de par si ondulatoarele si pregatiti-va sa va rasfatati ca la salon.

Pentru ca distractia sa fie completa, dupa ce transformarile sunt complete, o sesiune foto e tot ce mai ramane pentru ca aceasta petrecere sa fie o amintire frumoasa si amuzanta.

Evident, nici o intalnire intre prietene nu este lipsita de barfe si carcoteli, asa ca nici petrecerea in pijamale n-ar trebui sa faca exceptie. Adevar sau provocare e unul dintre cele mai populare jocuri la asemenea intalniri si confesiunile abunda odata ce intrebarile sunt puse.

Mancare pentru petrecerea in pijamaleIn ceea ce priveste mancarea, nu trebuie sa te agiti prea tare. Alege gustari usoare, neuleioase si dulciuri fara prea multa crema. Poti de asemenea sa comanzi pizaa sau poti implica pe toata lumea in pregatirea salatelor, in coacerea prajiturilor sau la facutul clatitelor. Apoi, chips-urile, covrigeii, fructele si popcornul sunt invitati obisnuiti ai acestor petreceri. Daca fetele raman peste noapte, o idee buna este sa va ganditi si la micul dejun

Deci, fie ca petrecerea in pijamale implica o tabara in curte si dormitul in saci de dormit, fie ca se desfasoara in camera ta, include aceste idei si totul va iesi ca la carte. Amintirile vor dura o viata intreaga si pozele vor sta marturie.

| NaughtyGirl explică (pentru Ando1dul):

Parerea ta. Dar, pana la urma petrecerile in pijama sunt pentru fete, nu pentru baieti, deci...

| Dya22 a răspuns:

Deci ati putea urmari filme de dragoste cum ar fi The Notebook,Twilight(are mai multe genuri printre care si dragoste dar si horror),New Moon,Eclipse, Breaking Dawn, Titanic.Ati putea manca floricele si ati putea bea ciocolata calda.De asemenea, o bataie cu perne mi se pare super amuzanta.Indispensabile sunt si revistele de moda sau mondene(dupa preferinta)si cu cat mai multe teste.Si dansul desigur; melodii energice...Ati putea asculta daca vreti Skillet,Corina-Munky Funky,Delia-Dale, Inna-Sun is up sau orice melodie va place. Puteti spune glume, bancuri sau pur si simplu puteti discuta ca"intre fete".
Distractie placuta!

| 1234567890v a răspuns (pentru BlackAngel232001):

Si daca n-am camera violet si ursuletul ce mi se intampla.