| cosmy237 a întrebat:

Dati-mi si mie un fragment in care sa se afle 3 cuvinte cu sens figurat. Dau funda+vot.

4 răspunsuri:
| Dubi19 a răspuns:

Mintea ii este in ceata, iar gandurile o i-au la fuga in trecut, acolo unde inima vrea sa zboare de fiecare data, regastindu-si fericirea de mult uitata.

cuvintele cu sens figurat sunt :
ceata
o i-au la fuga
zboara

| Dubi19 a răspuns:

Sau:
O raza de bucurie ii lumineaza fata, iar in suflet ii planteaza niste stropi de sperenta pentru zilele grele care vor veni.

Cuvintele cu sens figurat sunt:
raza
planteaza
stropi...
si sunt multe alte exemple!

| cosmy237 explică (pentru Dubi19):

Multumesc! Dar cum se numesc operele de unde le-ai luat?

| Dubi19 a răspuns (pentru cosmy237):

Cu placere...dar nu le-am luat din nici o opera...e pura imaginatie