| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Aș avea o mică întrebare. Anul acesta, urmează ca să plec într-o mini-excursie cu niște prieteni în Germania, însă fără părinții mei. Curiozitatea mea: Eu încă sunt minora, nu am 18 ani și am auzit din mai multe locuri, că există varianta ca părinții mei să mă treacă vama, iar de acolo totul e bine, n-am de ce sa îmi fac griji? Mai exista vame pe drumul către Germania? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ieșirea din tara ai nevoie de declarație de la ambii părinți și un însoțitor major. Dacă ești cu ambii părinți nu e nicio problema. Odată trecuta în Ungaria ajungi în spațiu Schengen și nu mai sunt controale vamale pana în Germania

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai sunt, dar numai la ieșirea din România trebuie să fii însoțită de părinți, ori de un major având certificat de cazier și o declarație notarială de la părinți.

| Anonim53220 a răspuns:

Trebuie sa mergi pe raspunderea unui major, asa am facut si eu cand am plecat in Austria.
Toata chestia trebuie facute cu acte alea-alea iar la granite trebuie sa le arati foaia controlorilor

| MarriaGIoana a răspuns:

Trebuie sa ai procura făcută la notariat ca pleci cu x părinții încredințându-te lui x. Adică nu prea poți sa pleci pe ascuns

| ArmandB a răspuns:

Trebuie o declarație de la părinți/sau însoțită la ieșire și intrare în Romania.In rest intri in spațiul Schengen(zona cu circulație libera, nu mai ai frontiere, controale)

| anonimg a răspuns:

Nu "există varianta ca părinții mei să mă treacă vama". Ei trebuie să treacă cu tine, și să se întoarcă cu tine. Dacă se vor întoarce fără tine asta înseamnă abandon și vor cădea sub pedeapsa legii.
Orice minor trebuie să aibă un însoțitor adu-l atunci când părăsește țara: fie părinte, fie orice adult care are acte legale de tutore.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Abandon? Wtf? Crezi te întreabă cineva ceva când reintri în tara? Serios?

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Este uniunea europeana; dar la vama se verifica documentele de identitate ale fiecarei persoane.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Asa și? Asta înseamnă că la întrarea în tara te întreabă unde e copilul cu care ai ieșit? Nu te întreabă nimeni nimic la întrarea în tara. Îți verifica documentele și atat. Nu știu de unde ai scos

"Ei trebuie să treacă cu tine, și să se întoarcă cu tine. Dacă se vor întoarce fără tine asta înseamnă abandon și vor cădea sub pedeapsa legii."

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Vameșul, care este reprezentantul legii, va lua masuri dacă va vedea un minor neînsoțit așa după cum cere legea, fie la ieșirea sau la intrarea minorului.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Conform cărei legi va lua masuri la întrarea în tara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Nu te întreabă nimeni absolut nimic wtf
și ca minor poți reintra în țară neînsoțit, doar pentru ieșire e problemă

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Nu cunosc legile, dar nu este normal ca un copil sau mai multi sa calatoreasca neinsotiti un adult.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Una e sa nu fie normal sa călătorești fără un adult alta e sa afirmi mai ales ca nu cunoști legile lucrurile pe care le ai afirmat.

| esa212015 a răspuns (pentru anonimg):

Nu mergem neînsoțiți. Vor fi adulți cu noi, avem un concurs de dans, mergem cu "profesorul" nostru. Deci nu suntem neînsoțiți de vreun adult. Doar ca părinții nu vin cu noi pana în Germania.

| esa212015 a răspuns (pentru MarriaGIoana):

Nu e vorba sa plec pe ascuns. E vorba de un concurs de dans.