| MEIALI a întrebat:

Vreau si eu sa strang niste bani, dar alocatia e putina si ma gandeam sa castig eu banii. vreo idee? Am numai 12 ani.

10 răspunsuri:
| Lionsgate a răspuns:

Vinde ce nu mai folosesti, haine ce nu-ti mai trebuie... etc

| 95Cosmin a răspuns:

Imparti pliante sau pui reviste publicitare in scara blocurilor de la Real, Selgros...alea.

| MEIALI explică (pentru 95Cosmin):

Si nu inteleg cum fac bani.

| 95Cosmin a răspuns (pentru MEIALI):

Pai nu imparti pliante pe gratis, aia te platesc, si din cate am auzit, poti sa imparti numai sambata in fiecare saptamana si iei 200lei / luna, nu situ exact daca e adevarat.

| MEIALI explică (pentru 95Cosmin):

Si trebuie sa ma angajez, sau cum?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 12 ani este interzis prin lege angajarea, fie și împărțirea de pliante!
Pe lângă alocație, banii de buzunar dați de părinți.
Pa, pa.

| Liviu_Rosca_1993 a răspuns:

Fă diverse obiecte hand-made, cum ar fi brăţări împletite, etc. Le vinzi pe diverse site-uri de comerţ online sau le dai la şcoală. O combinaţie de culori frumoasă, cu timpul poate te înveţi să foloseşti şi pietre nepreţioase, sticla, mărgele, etc happy Voinţă să fie happy

| LauraM01 a răspuns:

Ii zici mamei : "" mama it dau cu aspiratorul si tu imi dai 4 lei sau tata iti fac curat in garaj si imi dai 15 lei ""mai am si alte idei sa-mi spui daca e bine ce am scris

| elisa820 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa ii ajuti pe parinti sau un targ de vechituri

| oAntiidot a răspuns:

Păi. :
-Plimbă câinele vecinului. :)))
-Vinde-ţi lucrurile pe care nu le mai foloseşti. Nu neapărat pe internet.
-Cere-i tatălui tău/mamei tale bani de buzunar.
-Când spui că ieşi pe afară cu prietenii, şi le ceri bani părinţilor, acei bani păstrează-i.
-Dacă ai de exemplu ceva ce ţie nu îţi mai trebuie, dar le trebuie unor "prieteni" de-ai tăi, vinde-le acele lucruri lor. (De exemplu: Căşti, încărcător)
-Poţi cumpăra brăţări care acum sunt la modă (Nu din aţă, ci din plastic: http://vizuator.ro/productimages/bratari_plastic.jpg ) mai ieftine (de exemplu 3 lei) şi să le vinzi mai scumpe (de exemplu 4-5 lei)...
Dacă ai imaginaţie, timp, şi voinţă, poţi câştiga bani uşor.
Funđăă? :o3