| anonim_4396 a întrebat:

Ce lucru de mana stiti sa faceti (cusut, goblen, brodat, tricotat, si altele) si la ce varsta ati inceput sa invatati?

46 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai coseam pe etamina de pe la 5 ani, apoi am invatat in clasa I sa tricotez (dar nu-mi place). Prin clasa a treia am invatat sa cos goblen si am cusut pana prin facultate. Acum am renuntat la toate chestiile astea, desi uneori mi-e dor de serile cand coseam goblen si ascultam teatru radiofonic.

| elena a răspuns:

Intrebare de nota 20...tot ce ai scris tu, stiu sa fac si asta am invatat la scoala...si nu numai atat...broderie sparta sau umpluta, cruciulite, impletit cu paie de grau sau nuiele si asta inca din clasa I-a...ma crezi, ca am si acum. ce am facut la lucrul manual atunci? Ma crezi ca in clasa a V-a am facut un zavor la tehnologie? Iubesc arta populara...maiestrie nu alta... oua incondeiate si nu numai...margelute cusute pe ie...cat de frumos...nu mai am timp in aceasta viata sa fac, cat de mult imi doresc...si carti lipite manual, care tin o vesnicie...

| elena a răspuns:

@parintele... intr-adevar lucru manual se cheama...aici este vorba de arta...nu de labagii/mii de scuze pentru cei care citesc...

| JeSa a răspuns:

Buna!, cate putin din toate, altele la scoala, dupa care mami a fost nevoita sa-mi arate si cum se impleteste si curiozitatea m-a impins sa acumulez -putin -mai mult din toate!

| Parintele a răspuns:

Lucru de mana...hm..masturbarea...d la 13 ani.

| onofrei89 a răspuns:

Ca baiat stiu sa fac multe lucruri de manabig grin, unu ar fi cand sunt nervos impletesc(se pune) m-a invatat mama cand eram micbig grin

| poechce a răspuns:

Nu stiu sa fac lucruri dinacestea de mana.
Insa mi-ar placea sa invat.

| airlove a răspuns:

Hobby al meu e sa brodez... Stiu sa brodez din clasele primare
Am brodat multe desene... cel mai tare imi place un desen cu doi ingerasi ce se uita la soarele ce apune, ei stind pe un norisor... big grin
Foarte simpatic... incercati si voi! Cred ca o sa va placa happywinking

| crysty45 a răspuns:

Mie imi place sa tricotez si sa crosetez. Eu am inceput la 18 ani si am invatat de pe youtube.com, probabil si pentru. ca sunt baiat nu am invatat de la mama sau de la bunica mea.

| lora_9285 a răspuns:

Am invatat sa tricotez la varsta de 8 -10 ani si tot atunci sa cos pe itamina. La 14 ani, am invatat sa cos la masina de cusut. La varsta de 16 bunica ma invatat sa crosetez cu un ac, dantela. Dar in prezent, nu aplic nimic din ce am invatat atunci.( De fapt, mai cos din cand in cand dar, cu mana).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La scoala am invatat sa tricotez de la 9 ani, si tot la scoala sa brodez de la 10.
Cusutul m'a invatat mama de la 10 ani... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut ma numesc adriana si stiu sa lucrez la goglen.De 5 ani fac asta dar as vrea sa fac si pe bani. Pana acum am facut pentru mine. Miar place sa castig ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le stiu pe toate si am ínceput pe la 7 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele meu este Adnana, si am invatat sa cos goblen la varsta de 15 ani.
Cusutul este pentru mine o placere dar as vrea sa imi aduca si un venit daca este bosibil.
Am 20 e ani si sunt din jud. Neamt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa tricotez, sa brodez si pe goblen...cam de la 14 ani am invatat la scoala, am facut ore speciale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sa fac lucru de mana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu aa co goblende la 10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brodat. am inceput de la virsta de 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu de toate, le-am invatat de mica, acum am pana de inspiratie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am invatat sa fac de toate de-a lungul timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu : cusut, goblen, brodat si le lucrez de 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, sunt Crolina si stiu si eu eu sa fac cate ceva, imi place sa accesorizez haine, fac tot ce se poate de mana, cos dantele, fac broderie cu mergele din pacate deocamdata nu cos goblenuri. A fost un hobby pentru mine, si faceam toate pentru mine, dar in timp am inceput sa fac si pentru altii, din asta am reusit sa fac un atelier mic pe care l-am deschis in Bucuresti.Am avut cateva expozitii si tot ce fac fac cu placere, din placere si cu drag.Sunt in cautare a unei persoane care stie sa coase la masina, de mana si sa faca broderie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brodat pe la 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt in clasa a 5 si stiu sa fac de toate :sa cos, sa crosetez, brodez dantela, fac bratari, goblene
PS: si pe toate le-am invatat din placere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu sa cos la masina asta pe programele care le are http://www.youtube.com/watch?v=jEy3GjvARO8 da spre exemplu habar n-am ce e etamina sau alte chestii vechi traditionale care nu le-am prins, ca nu sunt in domeniu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa cos la 5 ani si la 12 sa brodez pe itamina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cusut pe panza, goblen, crosetat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cusut, brodat goblen, cruce kilim e. t. c

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Goblen, tricotat, cusut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cos in cruciulita si goblen, stiu sa brodez, sa tricotez si sa crosetez, stiu si putina croitorie. Am invatat in scoala generala la orele de lucru manual, de la 11-12 ani. Oana.