| crιѕтyɴɴα a întrebat:

Cica "Vezi jumatatea plina a paharului"Ce jumatate plina sa mai vad daca NU EXISTA?
Chestia cu paharu' mi-a zis o fata!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Daca ai sta un pic linistita( ca te vaz cam agitata) ti-as povesti un scurt-metraj cu jumatatea plina. Numa` fii atenta o țâră, in pana ta.happy
Un autobuz circula intr-o zona rurala, plin ochi cu oameni fel de fel. In mijlocul drumului, pe un camp pustiu, 2 tineri fac semne disperate. Soferita, o tanara, opreste. Cei 2 urca, scot cutitele si sar la calatori sa le ia banii(nu cine stie ce). Cine se opune e batut. Talharii aduna totul, o apuca de par pe soferita si o tarasc intr-o tufa. Unu pirpiriu( nu ca ailalti ar fi altfel) urla la calatorii care se holbeaza la soferita sa coboare cu totii, vreo 40 fiind, sa salveze fata si sa-si recupereze banutii. Nimeni nu se misca. Pirpiriul incearca sa-i ridice pe banditi de pe fata, e injunghiat, cei 2 fug intr-un tarziu. Soferita ciufulita, plansa urca in autobuz si-si priveste calatorii in fata. Cand vine si pirpiriul, ea tipa la el sa ramana jos. In camp. Tocmai el? Singurul care a incercat sa faca ceva?! Peste cateva ore, dupa ce bietul om isi spusese "'Ce jumatate plina sa mai vad daca NU EXISTA?! in pana mea" trece pe langa un pod plin cu politisti veniti sa constate moartea tragica a 39 de calatori+soferita, care au "cazut" cu tot cu autobuz de la mare inaltime.
Pirpiriul zambeste si ultima lui replica pare a fi "jumatatea paharului e plina, totusi, in pana mea!" dar n-am de unde sa stiu exact daca chiar asta i-o fost replica, filmul fiind chinezesc.

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Expresia ''sa vezi jumatatea plina a paharului'' se refera la a fi optimist.Sau ''intr-o buna zi va iesi soarele si pe strada ta''. Respecte

Răspuns utilizator avertizat
| Leocerba a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

Ei, acu` sa nu ne imbatam cu jumatatea plina a paharului, zic...laughing