| vlad_2771 a întrebat:

Cine ce trebuie sa manance un sportiv intr-o zi? ce alimente si cate calorii? dar sa nu fie alimente complicate de ex varza din china ( glumesc)! va rog urgenttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

3 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Multi carbohidrati, proteine si grasimi bune. Proportia sa fie cam 40-40-20
Carbohidratii sunt pastele, orezul, etc.
Proteinele se gasesc in carne, mazare, fasole, oua, lapte...
Grasimi bune gasesti in peste, nuci, alune, masline sau ulei de masline, nuca de cocos...

Ar trebui sa mananci cam 2500-3500 de calorii zilnic, in functie de cat de solicitant e sportul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru stresat):

Ba carne glumesti ce spui ba tteai inbettat

| stresat a răspuns (pentru anonim_4396):

Copile vezi-ti de jucariile si de treaba ta