| 1Mihai1 a întrebat:

Cine îmi dă cele mai multe proverbe/zicători care să te pună pe gandit, care cuprind inteligenţă primeşte fundă!

Răspuns Câştigător
| ESilviu a răspuns:

Transmite un gând pe o foaie de hârtie atunci când ești trist, citește-l peste o săptămână. Dacă râzi înseamnă că evoluezi, dacă nu, înseamnă că fiecărui minut din viața ta o să-i fie dor cândva de săptamâna trecută. Nu pentru ceea ce ai gândit în ea ci pentru ceea ce puteai face pentru tine în acea săptamână.

Subconștient. Dacă cineva urăște mirosul unui parfum, un fel de mâncare, o cămașă, ce ție îți place la nebunie, nu ezita să folosești acel parfum, să mănânci tipul de mâncare sau să îmbraci câmașa în public... pentru că orice produs care pe cineva dezgustă e clar că altcineva inevitabil și inconștient se îndrăgostește de el. Iubire-ură, alb-negru, orice e total diferit se numește profi, indiferența sau categorisirea medie nu atrage.

Să nu crezi vreodată că excluzând părinții sau frații tăi există ceva mai important pentru tine decât banii, și dacă crezi asta înseamnă că ești la primele două iubiri din viața ta, nu îți dai seama că respectul și notorietatea vin și cu inteligența dar se mențin economic, sau, în cel mai fericit caz, ai sub 20 de ani.

Pentru a conduce propria afacere perfect ai nevoie de un barbat care să o administreze, o femeie pentru contabilitate și o persoană care să te iubească și să-ți ofere un sfat la greu. Pentru siguranță totală a afacerii încearcă să faci ceva ca acea persoană care te iubește să-ți fie mama.

Fiţi iubiţi.

12 răspunsuri:
| Biutzuca a răspuns (pentru ESilviu):

Merita funda happy

| ESilviu a răspuns (pentru Biutzuca):

Mai ales că sunt gândite de mine nu? happy

| suffarstar a răspuns:

Gandeste-te la ultima zi din viata ta care va veni intr-o zi si cu ea in minte sa-ti petreci restul vietii fiind constient ca esti efemer si ultima ta zi poate venii mai repede sau mai tarziu.Caci ne nastem pe rand si murim pe sarite.

| 1Mihai1 explică (pentru ESilviu):

Serios?:O

| ESilviu a răspuns (pentru 1Mihai1):

Da, mai pot pune dar nu ştiu dacă sunt înţelese... happy

| 1Mihai1 explică (pentru ESilviu):

Te-aş ruga să mai postezi daca vrei, aşa-mi place...să gandescwinking

| ESilviu a răspuns:

Există multe diferențe între a scrie bine și a vorbi bine. Povestește-mi ceva, 10 minute, promit că transform povestirea într-o frază scrisă de trei rânduri mai scurtă și mai inteligentă decât povestirea ta.

Economia cade din nou când toată lumea crede că e stabilă. Un vulcan, mai devreme sau mai târziu erupe din nou. Să nu ierți niciodată atunci când ești înselat.

Populația, deloc semnificativă din punct de vedere intelectual a țării noastre, trebuie forțată spre înțelegere, spre acea înțelegere care explică direct sau indirect că dincolo de economie, muncă sau sex există politica. Iar politica are o slăbiciune, este controlată direct de vot.

Diferența dintre noi doi este că tu faci pe deșteptul și nu ai nimic în cap iar pe mine toată lumea mă consideră nebun sau mă adoră, de ce? Pentru că deseori fac pe prostul.

Curvă-curvar. Cred că asta este cea mai mare diferență dintre o femeie și un barbat.

Fiţi iubiţi.

| 1Mihai1 explică (pentru ESilviu):

Foarte inteligent...

| Dumnezău a răspuns:

Incearca scrisoarea lui GG Marquez, pe care a scris-o cand s-a retras din viata publica, bolnav de cancer:

http://www.youtube.com/watch?v=wfV77vjh8zM

Ar mai fi bun si Paradoxul Erei Noastre, doar ca e in engleza.Mult timp s-a zvonit ca l-ar fi spus George Carlin, la inmormantarea sotiei sale, insa de fapt, e anonim:

http://www.youtube.com/watch?v=I6b3oA83GaE

Proverbele si zicatorile sunt pentru oameni invechiti, rigizi.Gaseste-ti timp sa cauti predici memorabile, care lovesc fix unde trebuie, nu proverbe.Proverbele nu vin cu pastrarea in actualitate, era lor este de obicei, depasita.

| 1Mihai1 explică (pentru Dumnezău):

Mersi!

Răspuns utilizator avertizat