| ELEMENT3110 a întrebat:

Cum pot face ca sa mi se miste mai rapid leptopul?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Se fac optimizarile necesare in functie de sistemul operativ folosit. elimini arhive temporale, istorial internet, cookies, repari registrul, rulezi programe antimalware, rulezi un scaner online de un antivirus bun, apoi treci la sistemul operativ...dezactivezi servicii si programe inecesare, etc. foarte important e si curatirea fizica a laptopului, de tot ceea ce se acumuleaza in ventilator si radiator. scama si praful duc la incalzirea excesiva si automat la incetinirea sa. pasta termica trebuie schimbata odata pe an sau macar odata la 18 luni. daca faci toate aceste lucruri o sa te bucuri de un laptop functional. ps: important e ca laptopul sa indeplineasca, cu cerintele minime ale sistemului operativ.

11 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

1) instalezi un sistem de operare bun si instalezi doar aplicatiile care ai nevoie.
2) la startup setezi doar programele necesare sa porneasca sau deloc
3) langa ceas jos sa ai cat mai putine programe deschise simultan
4) cumperi un SSD si pui windowsul pe el.
5) laptopul nu se va misca nici-o data ca un PC

| JinLing a răspuns:

Ii pui roti laughing

| Xero a răspuns:

Sa schimbi procesoru laughing

| VladyXR a răspuns:

Salut xAlexandru75645354.Cum se procedeaza?
1.Clic start-Computer-Properties
2.Cautam Advanced system settings
3.Ti-a aparut o ferestra da clic pe Settings primul!
4.Dai clic pe Advanced si dai Change!
5.Acolo vezi niste numere de MB!
6.Dai costum size!
7.La prima pui 1500 si la a doua 1600!
8.Dai Apply!
9. Dupa asta deschizi RUN! din start
10.Dai Boot si dai clic pe No Gui Boot
11. Apoi dai RESTART la laptop!
Bafta!
Funda?

| inginerhardware a răspuns:

Ce laptop e si ce configuratie ai, poate mai ai nevoie de ram, un proc mai bun, un ssd (daca ai nevoie de ssd si ai bani am eu de vinzare lol ) da mai multe detalii sa stim ce saturi sa iti dam

| DiamondShine a răspuns:

Cum l-ai convins sa se miste? Al meu orice i-as face tot acolo sta.happy

| ELEMENT3110 explică (pentru VladyXR):

Am windows 8...

| ELEMENT3110 explică (pentru inginerhardware):

Pai am Window 8, i3, memory 4GB, HDD 500Gb

| ELEMENT3110 explică (pentru DiamondShine):

Daca nu iti mai merge leptopul pune-i roti cum zice raspunsul de mai sus si sigur ii gasesti o folosinta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i un pumn

| DiamondShine a răspuns:

Da da i-am pus si merge brici!