| maryelena a întrebat:

Dumnezeu exista cu adevarat? Eu cred ca exista dar unele persoane ma fac sa cred ca nu exista. Pana la urma exista sau nu? Vreau si eu sa stiu adevarul.

Răspuns Câştigător
| ViseColorate_4467 a răspuns:

Normal ca exista Dumnezeu. Daca EL nu ar fi existat, nimic din ce exista nu ar fi existat.Nu trebuie sa te lasi influentata de nimeni, ceea ce crezi tu cu adevarat este cel mai important.Asculta`L si urmeaza`L pe Dumnezeu, crede in EL iar astfel vei fi rasplatit.

36 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu trebuie sa-ti spuna cineva anume daca exista sau nu. Trebuie sa-l descoperi singura in tine si in tot ce e in jurul tau.

| Arthur a răspuns:

Pentru ateii culti :,, Existenta lui Dumnezeu trebuie considerata ca un fapt recunoscut de toti si care n-are nevoie de a fi discutat si dovedit din punct de vedere al rationamentului practic,,

| Arthur a răspuns:

@strivesc_membre-n_menghine - Fraza aia pompoasa apartine lui Kant.
Iti mai dau un citat tot din acelasi Kant : '' Cerul instelat in ordinea lui si glasul tainic din constiinta mea ma fac sa spun ca este Dumnezeu. Bine faci ca-ti cauti linistea in Evanghelie, caci ea este un izvor nesecat de adevar.''

| Arthur a răspuns:

@strivesc_membre-n_menghine - Ma asteptam la un alt gen de raspuns de la un intelectual. Ma dezamagesti.

| Arthur a răspuns:

@strivesc_membre-n_menghine - Imi pare rau daca te jigneste epitetul de intelectual. Am observat ca esti foarte bine intepenit in idei concrete, ai grija numai sa nu devina fixe. Ura care e degajata de raspunsurile tale ar putea fi canalizata in cu totul alta directie, sa zicem ca te-ai putea apuca de box. E foarte simplu sa fii nihilist pentru ca nu ai nevoie de argumente. Pentru tine filozofii, unii oameni de stiinta si chiar inaintasii tai, nu exista. Nu am inteles care e intrebarea aceea din raspunsul tau alambicat in care il amesteci pe Harap Alb cu Biblia, cu Kant, numai tu stii ce ai vrut sa spui. Eu unul nu am inteles nimic, poate ceilalti utilizatori inteleg ceva. Se vede ca si educatia ta a avut de suferit pe ici pe colo, dupa cum te exprimi. Iti trebuie putin creier si educatie ca sa patrunzi o scriere filozofica, lucru pe care marturisesc ca e greu si pentru mine, dar unde nu ma pricep nu dau replici. Cunosc si biblia voastra, ramasa de la Marx si Engels, cu 'sfintii ' Stalin, Lenin si care or mai fi. Ba chiar si Hitler era adeptul national socialismului. Fraza aia cu : Crede si nu cerceta, tot voua va apartine, comunistilor, care nu stiati cum sa mai atacati religia.
Crede si nu cerceta ce am spus!
Iti mai dau un citat din Herschel : '' Cu cat se largeste campul stiintific, cu atat mai numeroase si mai irecusabile devin dovezile despre existenta eterna a unei inteligente creatoare si atotputernica. Geologi, matematicieni, astronomi, naturalisti, toti au adus piatra lor la acest mare templu al stiintei ridicat pentru insusi Dumnezeu. ''

| Arthur a răspuns:

@strivesc_membre-n_menghine -Te-am facut comunist deoarece am avut impresia, din raspunsurile tale, ca esti ceva mai in varsta. Fara sa-ti dai seama ai folosit unele expresii pe care le foloseau acesti indivizi colorati in rosu. Daca nu esti comunist, consideri ca te-am etichetat gresit. Ne-am jignit reciproc si sper sa nu mai facem acest lucru pe viitor. Despre Becali, tu nu stii un lucru, mare parte din avere a fost facuta tocmai pe timpul comunistilor, iar daca tu crezi ca Becali e un adevarat crestin, e treaba ta. Cand am dat acele citate, am facut-o pentru a-mi intari spusele cu cele ale unor ganditori sau oameni de stiinta, mult mai importanti decat mine, dar care aveau aceeasi parere vizavi de Dumnezeu. Abia din ultima postare am inteles câte ceva din ce ai vrut sa spui si cred, cu asta trebuia sa incepi. Iti mai spun un lucru, si Iisus s-a luptat cu acest gen de 'crestini' si preoti farisei, iar făţărnicia este considerata la randul ei un pacat.
Succes in continuare!

| Arthur a răspuns:

@Steff - Din pacate nu mai am cum sa-l conving nici pe Kant, nici pe Herschel, Dumnezeu sa ii ierte, de profunzimea convingerilor tale. Despre mine consider ca nu am pierdut si nu pierd nimic crezand in Dumnezeu.
Mult succes!

| Razvan a răspuns:

Nu te mai lasa influientata de ce zic altii pentru ca nu tot ce zboara se mananca.Nimeni nu iti poate dovedi ca El exista. E alegerea ta daca crezi sau nu in El.Numai dupa moarte ne vom da seama daca El exista sau nu. Din pacate atunci va fi cam tarziu pentru regrete, asa ca ai grija in ce crezi.Sau in cine crezibig grin

daniela
| daniela a răspuns:

Acolo sus cineva are mereu grija de noi

| oz a răspuns:

Nimeni nu detine adevarul absolut. Daca tu simti ca dumnezeu exista, inseamna ca pentru tine, exista...

eu m-am documentat, am citit si in stanga si in dreapta. Pot spune ca am inteles putin cum stau lucrurile.Am inteles atat cat sa stiu in ce sa "cred"...Nu voi incerca sa te influentez.Documenteaza-te...este foarte bine ca ai inceput sa iti pui intrebari.
Eu sper din tot sufletul ca decizia pe care o vei lua intr-un final, sa te faca sa fii mai buna...indiferent care va fi ea.

| oz a răspuns:

Pentru BarbieGirl si Katya...

am mai spus citatul acela implica si posibilitatea inexistentei lui dumnezeu.Adica,eu nu stiu daca exista, dar cred ca poate merg in rai.Asa,daca nu cred ma duc in iad.Si cred... daca nu exista, asta e.
Un user, a spus odata. Daca incepi as faci ecuatii gen 10% sanse de rai... 60 % sanse de iad, numai crestin nu te numesti.

Chiar imi pare rau...influentati aceasta persoana in mod negativ.

| Victoria a răspuns:

Sigur ca exista.
Daca nu crezi in Dumnezeu si el nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu si el exista pierzi totul.

| Alex_7297 a răspuns:

Nimeni nu ştie cu adevărat, deşi sunt sceptic...

| sy46 a răspuns:

Nu

| powergirl a răspuns:

Cauta-l in inima ta sincer si el iti va raspunde

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
@BarbieGirl tu de ce crezi in Dumnezeu? Pentru ca te gandesti ca vei atinge adevarul suprem dupa moarte sau din frica pentru ceea ce o sa ti se intample daca nu crezi? e pacat sa vezi ca majoritatea "cred" in Dumnezeu doar din cauza ca le e frica de iad.Parerea mea e ca decat sa cred de frica, mai bine nu cred.
Pa pa si Bafta!

| Steff_7182 a răspuns:

@bittersweet...imi pare rau, dar ai pierdut confruntareatongue.@strivesc_membre-n_menghine te-a zdrobit; vino cu argumente mai plauzibile; si sa fii si tu convins de ceea ce spui, nu doar partial.
Pa pa si Bafta!

| Zambet a răspuns:

Dumnezeu exista si a dat pe singurul Lui Fiu ca El sa moara pentru tine, un pacatos ca tu sa traiesti. Iar unii dintre noi nici nu credem asta. Cauta-L in inima ta si Il vei gasi. Daca nu Il gasesti, cheama-L tu si el va veni si vei fi mantuit de pacate, iar intr-o zi va veni sa ne ia la el sus in cer si vom trai o vesnicie. Pa-pa

| adydassler a răspuns:

Exista pentru ca EL si-a trimis fiul pe pamant ca sa fie rastignit pentru iertarea pacatelor noastre...winking

| pepenerosu a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti dea acest raspuns. Depinde de tine existenta lui, daca crezi ca exista va exista daca nu crezi, atunci nu va exista...happy. Eu de exemplu nu cred ca exista...

| RougeEttiquete a răspuns:

Cum zice daniela.

| sdaniel a răspuns:

Nu stiu cum il cheama, dar stiu ca cineva a vrut sa ma tina in viata pana acum si desigur cu ajutorul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista Dumnezeu, dar fiecare e liber sa creada ce vrea.Sa nu-ti pierzi credinta doar pentru ca unii te influenteaza negativ.Gandeste-te la pierderi:
-daca crezi in El si se dovedeste ca nu exista(dupa ce mori), nu pierzi nimic
-daca nu crezi in el si dupa ce mori se dovedeste ca exista, pierzi sansa unei vieti de apoi fericite in Rai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@barbiegirl

Pun pariu ca nici nu stii cui apartine citatul ala si cum se numeste el.Hai ca ti-am dat si un indiciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OZ, eu nu-mi pun problema ca as crede in Dumnezeu pentru a ajunge in Rai si oricum, ca sa ajungi in Rai nu e suficient sa "crezi"...niciodata nu m-am gandit ca"daca nu exista asta este" pentru ca exista si eu stiu asta! Pentru ca mi-am dat seama ca cineva are grija de mine! Si oricum, sansele sa ajung in Rai sunt minime, dar asta nu ma face sa-mi lepad credinta! Intentia mea a fost sa o determin pe aceasta fata sa nu-si lepede credinta, una buna, iar daca prin aceasta am influentat-o negativ, imi pare rau pentru tine, ca nu mi-ai inteles intentia(imi cer scuze pentru repetitiile deranjante).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-i drept, din raspunsul meu s-ar intelege ca trebuie sa credem in Dumnezeu doar pentru a ajunge in Rai, dar eu de fapt, vroiam sa-i dau fetei un motiv in plus sa creada in Dumnezeuwinkingiar asta nu inseamna ca o influentez negativwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BitterSweet

Fraza aia e doar o dezvoltare pompoasa a binecunoscutului 'crede si nu cerceta', care, stiu, nu apare in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BitterSweet

Chiar si daca ii apartine lui Kant, eu trebuie' sa o iau ca pe un adevar de nestavilit? Filosofia nu e decat o parere personala. O Evanghelie din care s-a taiat si s-a aruncat ce se considera compromitator? Spune-mi mie, ce ma face sa cred mai tare in Biblie decat in Povestea lui Harap Alb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BitterSweet

Intelectual? Tu ma jignesti cu epitetul pe care mi-l atribui.Sau ar trebui sa ma simt flatat? Cred ca eu ar trebui sa fiu dezamagit de replica ta care ascunde...nimic...echivocitate 0, concretete idem.Prin urmare fiecare ramane cu ale lui, nu? Daca nu ai binevoit sa-mi raspunzi la simplitate de intrebare.Nu-s intelectual, sunt doar curios.Sa zicem ca acum am pornit sa descopar tainele Universului. Ce faci? Imi iei aripile? Nu e frumos.Ma simt in aceasta lume la fel cum se simte si Dumnezeul vostru pe care l-ati inchis in biserica si nu-i mai dati drumul. Buuuna treaba.