| HarleyQuinn a întrebat:

Există vreo diferență între medic legist și criminalist? Și dacă da, care e aceea?

6 răspunsuri:
| vafurferudinfatablocului2007 a răspuns:

Ala legist e legal, ala criminalist te omoara. Ez

| Me89 a răspuns:

Medicul legist este cel care afla cauzele mortii unui om prin disectia corpului. Este si o emisiune pe discovery, Dr. G-medic examinator.
Medicul criminalist este cel care cauta dovezi la locul crimei, de exemplu, dau cu o substanta speciala pe o anumita suprafata sa vada daca sunt urme de amprenta, sange.

| Adry05 a răspuns:

Cel legist e ala de sta-n morga si diseaca mortii ca sa le analizeze cauza mortii, le intocmeste un dosar etc. Iar cel criminalist, il poti numi si detectiv cumva. E chemat la locul crimei cand este raportat un caz de genul, si cauta si analizeaza probele gasite acolo pentru a icnerca sa dea de urma vinovatului sau a lucrului ce a cauzat moartea respectivei persoane.

| HarleyQuinn explică (pentru Me89):

Am înțeles, mersi mult!

| HarleyQuinn explică (pentru Adry05):

Aa, ok. Mulțumesc!