| JackieSue a întrebat:

Fantomele exista? Destui s-au jurat ca au vazut fantome... o fi adevarat oare? Am citit in ziar ca fantomele apar acolo unde s-a intamplat o tragedie si au murit.Acum chiar am prins frica.Ar fi de folos sa-mi spuneti de ce credeti sau nu in fantome.Merci!

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Normal nu ar trebui sa se intample, nu exista oficial asemenea creaturi: fantomele. Acestea sunt reproduceri ale imaginatiei noastre care poate sa ne faca feste la oboseala sau la frica. Atunci cand ti-e frica de ceva, desi nu stii sigur de ce, incepi sa observi orice imperfectiune sau anomalie tongue. La oboseala, la foame, creierul nostru nu mai functioneaza normal si te simti epuizat psihic, iar atunci, exact ca-n cazul betiei, nu mai poti controla cu usurinta ce ai in jur. Acei oameni care sustin ca au vazut fantome, au vazut probabil umbre ale unor obiecte, sau din cauza vantului, sau oboseala, dupa cum iti zic. Sincer, si eu am avut impresia odata ca e cineva in gradina, si vedeam o umbra de om, cand de fapt era... vantul care batea un arbusti, iar cand am vazut umbra, a luat forma unui om in lumina lunii... aiurea nu?tongue

114 răspunsuri:
| Florin_4402 a răspuns:

Multi ar zice ca fantomele nu exista dar eu stiu ca da deoarece nu spun prosti dar este posibile ca sa se auda sunete ciudate si apoi sa se intample lucruri strani.Desi ai cree ca sunt doar in imaginatia ta dar...
Nu tot timpul trebuie sa crezi ca este doar in imaginatia ta caci cateeoadata ele sunt acolo si te privesc dar tu nu le poti vedea ma spun credetin in ele si temetiva deoare ce nu toate sunt bune

| Florin_4402 a răspuns:

Multi ar zice ca fantomele nu exista dar eu stiu ca da deoarece nu spun prosti dar este posibile ca sa se auda sunete ciudate si apoi sa se intample lucruri strani.Desi ai cree ca sunt doar in imaginatia ta dar...
Nu tot timpul trebuie sa crezi ca este doar in imaginatia ta caci cateeoadata ele sunt acolo si te privesc dar tu nu le poti vedea ma spun credetin in ele si temetiva deoare ce nu toate sunt bune

| denisa27 a răspuns:

Existahappy

| Demostene a răspuns:

Când eram mic 8 ani visam ceva și când ma trezeam vedeam pe ala din vis chestia ciudata era ca ma speria de muream, dar eu cred ca totul ere în mintea mea mai târziu au început sa dispară și cred ca din cauza fricii am avut iluzii.Frica atrage raul ferestuite de ea

| Demostene a răspuns:

Ba destinderilor pe Discovery nu sunt fantome filmate sunt multi prosti care spun asta sunt făcute după niște întâmplări reale la care au fost martori cel putin 10 persone.

| alexa_3808 a răspuns:

Eu cred ca exista pentru ca mi s-a parut intr-o seara (cand eram afara din casa) ca mai e cineva cu mine (desi eram singura).

| haschi2010 a răspuns:

Nu stiu sicgur nu s-a dovedit inca daca exista sau nu dar eu cred ca exista mult noroc, nu te speria fantomele se razbuna doar pe cei care leu distrus viata ori ei pe al lor si vor sasi ceara scuze!

| missmiley16 a răspuns:

Fantomele si demonii exista dar ei nu apar atunci cand vreti voi... mie mi s-a intamplat sa o vad pe bunica mea in urma cu o seara inainte sa o immormanteze! dar nu mi-a fost fruik pentru ca stiam ca ea vrea sa ma protejeze:XXX

| omar12dec a răspuns:

Eu am una in casa ma jur

| dudarul a răspuns:

Citeste biblia Creierul poate fi inselat de ceea ce vede ochiul.Deci is in dubii cu fantomele fiecare crede ce vrea dar nu-s daca da sau nu dar am vazut pe comentariul altcuiva ca cica in Biblie se spune,, Mortii cu mortii si vii cu vii". desi exista bine si rau daca crezi in bine crezi si in rau :

| cristinutza2000 a răspuns:

Eu una nu cred. am vazut pe kanal d, ep protv stiri despre fantome dar nu cred asa ceva. eu locuiesc la bloc si am auzit ca mai degraba la unele case se intampla asa ceva, aud zogomte, se misca lucruri, dar astea sunt doar facaturi, ca nu mai au aia ca sa dea la tv.eu cand raman singura acasa mai aud zgomote, asa cum a zis alexandrinaa, de frica. daca vreti sa va faceti o impresie adevarata despre existenta fantomelor sau nu intrati pe siteul asta : http://www.radio21.ro/......ISTA.html; sunt niste filmulete cu fantome, eu cred ca sunt trucaje, pe calculator poate fii facut orice!

| ciprianjurje_6585 a răspuns:

Ieri am citit in biblie la luca12, paragraful 49 pana la 53 si ma indus intr-o confuzie de ne descris (nu pot sta acum sa va scriu ce era acolo) ce nu stiu este daca Iisus Hristos spune asta sa u imi scapa mie ceva plz cel sau cea care a citit toata biblia de la cap la coada plzz lamuritma plzzzzzz am vazut pe un site ca unu zicea ca Iisus spune asta dar eu nu cred.

| ciprianjurje_6585 a răspuns:

Vreti fantome? ducetiva la A.T.M.(aici toti mor) dar va avertizez ca pe langa fantome sunt acolo si caini turbati + aurolaci asa ca luativa fluiere de caini,fumigene,cutite, aghiasma mare, cruce si tupeu. A.T.M. este la penultima satatie a lui 102.Pe partea dreapta strazii

| bitza_1997 a răspuns:

Salut eu cred ca exista cred si in rencarnare ma rog...(*._.*)uitati-va aicihttp://www.youtube.com/watch?v=6_VmojhxfP8

| DjSeLeNa a răspuns:

Probabil exista spirite nu fantome...Spiritele sunt niste siluete care colinda lumea in cautarea celor dragi pentru asi lua ''La Revedere'' de la ei. ''Fantomele'' cu le spuneti voi apar in imaginatia voastra. Apar pentru ca voi le faceti sa apara. Intelegeti? Sunt doar nascociri ale imaginatiei voastre... Cand frica si temerile apar, apar si aceste Fantome.

| georgiana_6266 a răspuns:

Chiar am un raspuns si nu numai unul, dar nu am sa le scriu pe toate acum. Acum patru zile stateam in alta camera, iar de curand m-am mutat in una mai spatioasa dar tot la mine acasa; am inceput sa am numai cosmaruri, si asta in fiecare zi. Nu e zi sa nu se intample asta. Oricum.Stiu(mi-am amintit), ca, cand eram mica, in camera in care eu m-am mutat acum locuia bunicul meu singur. Tin minte ca mama era insarcinata cu fratele meu, iar la un moment dat trebuia sa mearga si la spital o data si o data, asa ca in momentul cand a trebuit sa faca asta, a doua zi sau in urmatoarele zile(nu mai stiu sigur cand), bunicul meu a venit si i-a spus tatalui ca mama v-a naste baiat si asa a fost ca, a zis el ca a venit cineva la el care a intrat prin perete si i-a spus. Imediat cu 1-2 zile apoi el a murit. deci tot ce a spus el asa a fost. mi-a spus mama dupa aceea ca ii spusese si ei tata.

| arfest a răspuns:

Pentru ritual va trebuie o carte o cheie pe care sa infasurati un lantic cu o cruce sfintita si bagari apoi cheia su varful in carete si spunete spirit vino faceti asta la ora 00:00 si la final spuneti spirit pleaca

| Tiffany_2828 a răspuns:

Buna! Te pot asigura ca fantomele exista si este foarte adevarat ce ai citit in ziar... dar cei mai periculosi sunt demonii. Demonii vin din infern si se hranesc din frica oamenilor. Permite-mi sa iti dau un sfat Ș e o emisiune pe Discovery (fenomene stranii ),,, este la ora 10:00 Vineri o poti vizeona... BAFTA!

| sweetgirl_1813 a răspuns:

Eu nu sunt sigura daca exista sau nu dar, este o parte in crez care spune: Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si NEVAZUTELOR.Deci te iduce putin in eroare,dar am sa va povestesc ceva ce mi-a spus un omn f batra care acalatorit in toata lumea si care este f destept care de cativa ani s-a dedicat religiei,
el spunea:"daca nu crezi in fatome nu esti o buna ortodoxa".El mi-a dat si o carte scrisa de un om de stiita care explica ff clar existenta lor, deci, eu nu stiu ce sa cred.

| 009madalina a răspuns:

Da exista! Am trait`o pe pielea mea.

| jojopunk a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaa

| floryfofo123 a răspuns:

Daca exista dumnezeu exista si fantome daca exista Dumnezeu totu poate sa existe, cand simti prezenta cuiva mort la miezu nopti inseamna ca e o persoana moarta si trebuie sa zici tatal nostru mie misa intamplat.Ai curaj la miezu nopti sa te duci la baie singur si sa zici in oglinda de trei ori 6, 6, 6 iti fa aparea satana eu am zis si am simtit prezenta cuiva si simteam ca nu putam sa vorbesc si am zis tatal nostru in minte si am putut sa vb deci crezi cum vreistraight face

| mihailo a răspuns:

Exista fantome! le vad toata ziua.

| fantomaticul a răspuns:

Nu exista fantomeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

| raducristache a răspuns:

Va spun sincer eu am vazut multe fantome nu mint am cam vreo 5-6 intamplari stranii eu va spun doar una dintre ele happy. Daca vreti mai multe luati id-ul meu de mess, radu_cristache,. Deci, eram la țara la buniti si. acolo de multe ori si-au facut aparitia 3 fantome pe nume(iele-le),(sunt imbracate in alb cu fata plina de sange) e si eram la terenul de fotbal(singur, atat de bou am fost)laughing (terenul de fotbal este chiar langa cimitir)sad. Deci eram la terenul de fotbal si in fata cimitirului apar 3 femei (necunoscute) eu inca nu stiam cine sunt acele femei asa ca m-am apropiat de ele(nici acum nu imi dau seama ce era in capul meu, cat de bou am putut eu sa fiu)laughing si cand am vazut ca se uita toate 3 la mine, le-am vazut la fatacrying si am fugit. Fantomele iele ma urmareau.M-am dus spre biserica, cand am ajuns in fata bisericii fantomele iele disparusera)nu vreau nimanui sa simta ce simt eu acum. daca mai vreti sa va spun intamplari ale mele reale 100% va jur eu am si filmat fantoma unei fetite dupa colt va jur ca imi e frica eu stau in camera aiea unde am filmat nici mama mea nu stie ce este si ea mi-a spus si mama a vb cu o fantoma cher ea mia povestit va jur deci dupa ce a murit bunica varului meu pe nume Ionut mama mea, tatal varului meu si mama lui sau dus la cimitir sa ii puna o lumanare.Mama mea nu a vrut sa intre nu stiu de ce, asa ca a ramas la poarta cimitirului.In spatele iei spune ineva care are vocea bunicii varului meu.-Ce faci aici de ce nu intrii in cimitir:spune bunica varului meu.Mama mea raspunde:-pai o astept pe (mama varului meu se numeste olimpia). cand se intoarce mama mea cu spatele sa vada cine este nu mai era nimeni, dar vocea era a bunicii varului meu. cred ca ti-am fost de ajutor mersi ca ai citit.Deci daca mai vreti intamplari ale mele reale luati id-ul meu radu_cristache. Multumeschappy