| JackieSue a întrebat:

Fantomele exista? Destui s-au jurat ca au vazut fantome... o fi adevarat oare? Am citit in ziar ca fantomele apar acolo unde s-a intamplat o tragedie si au murit.Acum chiar am prins frica.Ar fi de folos sa-mi spuneti de ce credeti sau nu in fantome.Merci!

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Normal nu ar trebui sa se intample, nu exista oficial asemenea creaturi: fantomele. Acestea sunt reproduceri ale imaginatiei noastre care poate sa ne faca feste la oboseala sau la frica. Atunci cand ti-e frica de ceva, desi nu stii sigur de ce, incepi sa observi orice imperfectiune sau anomalie tongue. La oboseala, la foame, creierul nostru nu mai functioneaza normal si te simti epuizat psihic, iar atunci, exact ca-n cazul betiei, nu mai poti controla cu usurinta ce ai in jur. Acei oameni care sustin ca au vazut fantome, au vazut probabil umbre ale unor obiecte, sau din cauza vantului, sau oboseala, dupa cum iti zic. Sincer, si eu am avut impresia odata ca e cineva in gradina, si vedeam o umbra de om, cand de fapt era... vantul care batea un arbusti, iar cand am vazut umbra, a luat forma unui om in lumina lunii... aiurea nu?tongue

114 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Exista exact asa cum le-ai descris, in inchipuiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista, daca nu crezi in fantome nu crezi in Dumnezeu, in viata de dupa moarte, in spirite. Fantomele sunt sufletele care nu-si gasesc odihna. Dumnezeu exista deci si fantomele exista.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu exista, eu nu am vazut.

mira
| mira a răspuns:

Fantomele apar mai ales in spatiul occidental. Ele au o anumita legatura cu mitologia lor.In tarile mai insorite se vorbeste mai putin despre fantome.Noi avem in schimb strigoii care nici ei nu exista. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut o data intr-un cimitir o usita care zbura

| amstaff a răspuns:

Proca daca tu nu ai vazut nu inseamna ca nu exista. uita-te viner pe Discovery la fenomene stranii! martorii povestesc si expertii reconstituie. exista fantome dar si demoni.nu spun prostii.demonii te pot poseda. fantomele te sperie.cazuri de posedari sunt cu miile in lume... e nasoala treaba dar e adevarata

| amstaff a răspuns:

Vineri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut fantome dar era ca si cum ar fi un fel de oameni care dispar si apar cand vor dar...pe ele le prinzi cate odata cand faci fotografi dar e greu sa explic alex

| flaviak a răspuns:

Fantomele sunt spirite sau 'demoni' cum le spune un prof. de religie deci DA exista :-D

| Parintele a răspuns:

Nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cu prietena mea studiam de mult timp fantomele. Intr-o casa din canada au fost gsite ramasite dintr-un schlet fara ca nimebi sa nu stie.Ma intreb, oare chiar exista!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tu te-ai uitat prea mult la desene animate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce prostii nu e adevarat eu am 10 ani si nu mi-e frica de fantome pentru ca dumnezeu ma ocroteste dumneavoastra nu credeti in el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing) care crde in fantome ar trebui sa viziteze cat de curand mocrea...laughing))va sp 100%...astea sunt povesti de adormit copii...laughing)vai samar de voi...rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am vazut nici o fantoma nici acolo unde au murit 2 fete.pe bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista100% astia care nu cred, ce ati face daca ati vedea un spirit? .va spun eu va kakatzi pe voi... uitate pe discovery cum zice amstaff are dreptae si cu posedarea uitatziva oameni buni si mai vedetzi

| Onutzu a răspuns:

Toate povestile cu fantome fac parte din imaginatie.Eu unl nu cred in asa ceva.Creierul uman e capabil de a distinge obiectele din jurul nostru tot ce ne inconjoara facand diferenta intre ele, dar cand o persoana e foarte speriata, panicata si se gandeste la tot felul de lucruri, e posibil creierul sa o ia un pic razna si sa le proecteze o imagine care de fapt nu ecsista care doar face parte din inchipuire.De aceea sunt foarte multe persoane care sustin ca au vazut fantome spirite sau alte chesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, poate exista dar nu le putem vedea, eu una nu cred in fantome, dar ma interesez pe siteuri sau citesc povesti de groasa:spectrul realitatii.ro

| alexa_3808 a răspuns:

Eu cred ca exista pentru ca mi s-a parut intr-o seara (cand eram afara din casa) ca mai e cineva cu mine (desi eram singura).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitativa http://www.youtube.com/......ttp?/watch si o sa vedeti ce spune biblia despre fantome

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma ajutati...

| missmiley16 a răspuns:

Fantomele si demonii exista dar ei nu apar atunci cand vreti voi... mie mi s-a intamplat sa o vad pe bunica mea in urma cu o seara inainte sa o immormanteze! dar nu mi-a fost fruik pentru ca stiam ca ea vrea sa ma protejeze:XXX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rahat domnule anonim...desi cred in fantome si chiar am practicat in trecut ocultismul...nu poti spune ca daca nu crezi in fantome nu crezi in Dumnezeu...ba chiar poti crede in Dumnezeu si nu in fantome pentru ca atunci cand crezi cu adevarat in El nu o sa ai parte de vreo fantoma, atunci cand pronuntam cuvantul fantoma inseamna cu totul altceva decat ceea ce gandim ca inseamna, ce vedem la tv...vezi tu in lumea asta...totul este energie...traim prin ea, datorita ei... dumnezeu este energia ce a creat totul...totul este facut din acea energie pe care o numim Dumnezeu...nu este ceva material cu infatisare...nu poate fi vazut este omniprezent adica peste tot, el a creat ingerii la fel din energia Lui o parte din ei au ramas acolo, o parte din ei au decazut din motive care in ziua de azi sunt considerate atat stiute cat si nestiute depinde de parerea fiecaruia...acum sarind un pic peste aceasta parte...ca sa intelegi noi traim cu ajutorul energiei luand energie din hrana, bautrile energetice sau alte lichide, acesti ingeri decazuti traiesc hranindu-se cu energia din jur deoarece sunt energie pura...nu au corp... fiind ingeri care vor sa faca rau rasei omenesti iau diferite formr.in caz ca nu crezi in dumnezeu cu adevarat...si asa te poti trezi cu o apritie cetoasa de forma unei rude decedate in fata ta...plus de asta daca crezi cu adevarat in dumnezeu ar trebui sa recitesti biblia in caz ca ai citi-to vreodata sa vezi ce chestie interesanta scrie acolo...detaliu cu detaliu ca atunci cand o persoana moare...acolo ramane, si nu se va mai intoarce pana cand isi va auzi numele la invierea mortilor pentru a fi judecata de pacatele ce lea savarsit...mai spune ca intr-adevar ceva in acel corp ramane in viata, dar asta nimeni nu stie decat Dumnezeu...deci nu poti spune ce...suflet sau bla bla bla...nu se specifica nimic...astea sunt ambrambureli de tiganci cu globul de cristal la usa cortului...ada si ca sa nu ma judeci gresit...nu cred in Dumnezeu dar asta e raspunsul la tot ceea ce inseamna fantome...si da am avut experiente cu fantome nu doar o data...cred doar in existenta lui Dumnezeu...deci fantomele propiuzise nu exista...in concluzie crezi in dumnezeu nu exista nici urma de fantome...nu crezi poate te trezesti noaptea sau ziua sau nu prea conteaza de obicei cu o mica fantoma care o sa fac boo la tine o sa te sperii o sa dai cu capu de ciment si wow a murit din cauza unei fantome...cum multi spun ca ele pot ucide...de fapt tu esti idiotul... o fantoma este un demon nu bunica din groapa...fiind un demon daca citesti din nou in biblie, un demon nu se poate atinge de copii Lui Dumnezeu...asa ca singura lor solutie e sa-si faca aparitii sub forme bizare... iar tu speriat sa ti-o faci cu mana ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plac mult fantomele nu am vazut dar as vrea sa vad

| georgiana_6266 a răspuns:

Chiar am un raspuns si nu numai unul, dar nu am sa le scriu pe toate acum. Acum patru zile stateam in alta camera, iar de curand m-am mutat in una mai spatioasa dar tot la mine acasa; am inceput sa am numai cosmaruri, si asta in fiecare zi. Nu e zi sa nu se intample asta. Oricum.Stiu(mi-am amintit), ca, cand eram mica, in camera in care eu m-am mutat acum locuia bunicul meu singur. Tin minte ca mama era insarcinata cu fratele meu, iar la un moment dat trebuia sa mearga si la spital o data si o data, asa ca in momentul cand a trebuit sa faca asta, a doua zi sau in urmatoarele zile(nu mai stiu sigur cand), bunicul meu a venit si i-a spus tatalui ca mama v-a naste baiat si asa a fost ca, a zis el ca a venit cineva la el care a intrat prin perete si i-a spus. Imediat cu 1-2 zile apoi el a murit. deci tot ce a spus el asa a fost. mi-a spus mama dupa aceea ca ii spusese si ei tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E nu cred in ele mai presus nici nu exista crecabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai vazut demoni sau fantome?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantomele nu exista si nu vor exista niciodata

| jojopunk a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaa