| Mokaxoxo a întrebat:

Hei! M-am gandit sa incerc sa scriu o carte, dar nu prea am idei.Pana acum am scris cateva cartulii, dar nu pot spune ca sunt multumita.As vrea o carte cu aventura, dar sa nu fie romantism.Sugestii? Dau funda, desigur.

13 răspunsuri:
| JapKaBC a răspuns:

Scrie o carte despe diferite stiluri de viata.

| CRA a răspuns:

Incearca The Hobbit e o carte foarte buna!

| Biiskrem a răspuns:

Ca să scrii deva de calitate, ai nevoie de inspirație și aia nu vine la comandă.
Când ai ceva idei, iei pixu' și te-apuci de treabă. Dar nu încerca să scoți când n-ai de unde.

| PsychologistT a răspuns:

Nu ai cum sa scrii o carte cu ideile altora.
Daca vrei sa o scrii, trebuie sa ai idei, si o imaginatie cat se poate de bogata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eşti a nu ştiu câta persoană pe site-ul ăsta care spune că ar vrea să scrie o carte/poveste, dar n-are idee despre ce să scrie. Nu pot să-mi dau seama ce vreţi să scrieţi, din moment ce n-aveţi vreo idee. Ce vă tentează în a înşira nişte cuvinte pe o foaie dacă n-aveţi o poveste gata întipărită în minte?

| pisicutaKity a răspuns:

Scrie o carte ca un fel de Can-Can de la tine din scoala (un pic exagerat ) si plina de umor, aventura si un pic de romantism nu strica ( deoarece exista si oamenii visatori la care le plac cartile cu iubire )
P.S.: Aceasta e opinia mea, si orice scrii, trebuie facut cu placere, din INIMA!

| cainele1dingo a răspuns:

Pentru a scrie o carte, in primul rand trebuie sa ai talent (sigur ai!)...
Vrei sa scrii un roman de aventura? Cu putina rabdare si multa imaginatie ai sa poti. Parerea mea ca ar trebui sa-ti faci o schita pe o foaie unde sunt notate in mare personajele, locurile si intamplarile, dupa care incepi sa dezvolti actiunea, aventurile...
Idei? am o gramada. de ex: din viata reala, poti sa combini realul cu imaginarul sau sa iti imaginezi tu propria lume. Poti sa scrii despre orfani, batrani, oameni simpli sau bogati care vrand nevrand experimenteaza piedicile vietii, ajungand renumiti printre semenii sai sau in pragul saraciei... idei sunt multe, numai sa te uiti prin jurul tau si imaginatia vine!happy

| BoomBoomPow a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic. incearca sa scrii o carte amuzanta cu personaje hazlii, sau dacavte pricepi mai mult la descrieri, fa o carte inspirata din filme/desene fantastice. Sper ca te-am ajutat cumvahappy Bafta la scris!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm, ce zici de "Bulevardul viselor distruse"?
Însă, sincer, nu-ți recomand să scrii o carte care tocmai a plecat din capul meu -.-"
Dacă faci asta, să știi că îmi vreau drepturile de autor asupra titlului waiting

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Slava Domnului! credeam ca sunt singura care ii descurajeaza pe tinerii "scriitori". Ii tot indemn sa citeasca si sa nu mai piarda timpul cu scrisul si imi faceam probleme ca sunt prea rea. In afara de lipsa ideilor, majoritatea au si multe alte lipsuri... am citit niste chestii cumplite pe wattpad, majoritatea siropuri cu vampiri, cu o gramatica jenanta. Ca sa nu mai vorbesc de versuri... daca n-as avea simtul umorului n-as mai avea curaj sa citesc inca o poezie pe TPU big grin

| betty678 a răspuns:

Draga mea, (dragul meu) ma bucur ca am gasit aceasta intrebare deoarece scriu povesti de cativa ani. In primul rand asa cum au zis ceilalti nu poti sa scrii o carte cu ideile noastre deoarece nu vei fi originala. Am cateva sfaturi pentru tine:
1.Gandestete la ceva ce iti place tie.
2.Creeaza un personaj (de preferat sa aiba sexul pe care il ai si tu pentru a iti usura munca) iar acel personaj sa te caracterizeze sa traiesti prin el.
3. Daca creezi acel personaj prin care traiesti aventurile vor trebui sa vina din suflet adica ce vrei si ce nu sa ti se intample.
Mai pe scurt incearca sa scrii ceva ce ai vrea sa ti se intample tie dar baga si multa chestie negativa daca vrei aventura. De exemplu poti scrie despre o fata/un baiat cu puteri supra. Bafta si mi-ar face placere sa imi trimiti pe privat ce ai reusit sa scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Eu tot nu ştiu ce-i determină să vrea să scrie o povestioară, din moment ce idei n-au. E vreo "modă" nouă să scrii 10 rânduri şi să te lauzi apoi prin diverse cercuri că eşti scriitor sau care-i faza? laughing

| Mokaxoxo explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma laud.Eu pur si simplu citesc exagerat de mult si uneori ma apuca ''dorinta'' asta de a incerca sa scriu o carte.Eu nu vreau s-o public sau ceva de genu' dar e pur si simplu un hobby trecator.