| liceu a întrebat:

cum faci un motor pentru vata de zahar... vreau sa-mi fac o masina dinaia de vata pe bat si cred ca as sti safac dar nu am motor din ala...stiti cum sal construiesc(motoru), sau de unde sa-l iau(masinarie)... funda

4 răspunsuri:
| axnpictures a răspuns:

Vrei sa-l construiesti tu? happy
Poti sa incerci cu un motor de albalux (masinile alea de spalat vechi) care il pui pe un vas de metal si conectezi o rezistenta care sa creeze caldura necesara pentru topirea zaharului.

| liceu explică (pentru axnpictures):

Pai n-am motor de la masina veche de spalat!

| axnpictures a răspuns (pentru liceu):

Pai atunci trebuie sa faci rost, macar de ceva asemanator. Uite cam asa arata, vad ca cineva si-a facut un polizor cu un astfel de motor: http://bricolaj.myforum.ro/......-vt20.html
Dar cum spuneam, in principiu ai nevoie de motor, rezistenta electrica si un vas.
Ca sa construiesti tu motorul de la 0 e prea complicat; implica multa electromecanica, depasindu-ma si pe mine care sunt departe de acest domeniu :)
Dar e mult mai simplu sa adaptezi unul gata facut la ce ai tu nevoie.

| liceu explică (pentru axnpictures):

Da dar nu pot sa iau de la alceva pentru ca eu nu am chesti dinalea, mai bine las construi, sau pot sa-l iau de la aceva? dar nu de la masinari?