| dan_stoica a întrebat:

Numele de Teodora inseamna ceva?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

teodor/teodora(gr. "theodor") - "darul Domnului". Provine de la numele grecesc Theodoros, care înseamnă "darul lui Dumnezeu" de la cuvintele greceşti theos –"Dumnezeu" si doron – "dar". Acesta a fost numele pe care l-au avut mai mulţi sfinţi si papi.

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Carla a raspuns bine si documentat la intrebare.As adauga ca echivalentul latin al lui Teodor este Deodat, iar cel slav Bogdan. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Numele de Teodora inseamna TOT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teodora inseamna in limba greaca darul lui Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, inseamna "dar de la Dumnezeu"... (teo – Dumnezeu, dora – dar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

adica DARUL LUI DUMNEZEU....GASESTI TOATE INFORMATIILE PE GOOGLE...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da inseamna "Dar de la Dumnezeu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insseamna curajoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma numesc Teodora Zamfir si am 10 ani, iar de fiecare data cand aud umele,, Teodora" ma gandesc la Imparateasa Teodora, asa ca Teodora poate insemna imparateasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ma cheama Teodora si am 10 ani. Raspunsul la aceasta intrebare ar fi: Imparateasa. Doar ati auzit de Imparateasa Teodora, nu? Sau de Cuvioasa Teodora... sunt mai multe! Eu sunt 100% sigura ca inseamna,, Imparateasa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o fetita pe nume teodora, m-am rugat mult la dumnezeu sa o am dabia dupa ce am nascuto a-m aflat ca inseamna, darul domnului.

| tututza a răspuns:

Da, numele Teodora inseamna darul lui DUMNEZEU.

| diviana a răspuns:

Teodora - Originea este greceasca, compunandu-se din theos, "Dumnezeu", si doros, "dar" - dar de la Dumnezeu, Numele crestin Teodor(a) e bine reprezentat in calendarul lunii februarie: pe 8 - Sf. Mare Mc. Teodor Stratilat, pe 11 - Sf. Teodora imparateasa, pe 17 - Sf. Mare Mc. Teodor Tiron.

| deea_r a răspuns:

Eu mi-am botezat fina teodora si am aflat apoi de la preot ca inseamna "darul lui Dumnezeu pentru voi" sau ceva in genul asta si acum imi place numele si mai mult!

| balaneasca a răspuns:

e un nume frumos si potrivit pentru o fetita crestina!