| TheDarkDragon a întrebat:

Sall, am o problema, nu mai vreau sa merg la scoala, am niste colegi si profesori de tot cacatul.(scuzati-mi exprimarea).SI as vrea sa lipsesc macar o zi, iar singura solutie e sa racesc, dar nu am "norocul asta".Am incercat sa incalzesc termometrul la 38 si i l-am aratat lui maicamea, dar cand mint, chiar daca vede ca e 38, nu stiu cum se intampla, dar tot ma trimite la scoala... Dati-mi si voi niste idei cum as putea sa o conving, sau sa scap macar o zi de la scoala.

14 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Vorbeste direct cu mama ta, spune-i de marea ta dorinta si ai sa vezi ca veti gasi o rezolvare onorabila. Nu uita insa ca si o floare are nevoie de balegar pentru a creste frumos.

| Bestialul1 a răspuns:

Usor. Ii spui mamei tale ca te doare burta sau ceva ce nu are cum sa te controleze. Poti sa ii spui ca amatesti si nu te tii pe picioare. Funda plizz

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Ti ai pierdut vocea... happy

| Gatsby a răspuns (pentru neutrino):

Interesant

| Gatsby a răspuns (pentru neutrino):

Ei na, sa stii ca nici la mine la scoala nu e mai bine de atat! relax! mai este o zi si se termina saptamana iar apoi poti sa stai doua zile acasa fara a spune vreo minciuna!

| JustSolutions a răspuns:

Fa dus cu apa rece bea suc apa rece nu mai manca o zi si ai racit oricum mai uitate la desene si inveti de acolo daca tot folosesti metode de acolo ca sa scapi de scoala

| TheDarkDragon explică (pentru Bestialul1):

Cu maicamea nu e asa usor, daca ii zic ca ma doare burta ma trimite la scoala, si daca ii zic ca nu ma tin pe picioare ma trimite la doctor...

| Gatsby a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Nu se merita sa iti pui sanatatea in pericol pentru cativa copii buni de nimic si niste profesori dusi cu pluta. tot tu vei avea de suferit. stai cuminte si mai indura o zi

| TheDarkDragon explică (pentru Gatsby):

Ok, mersi, o zi ca o zi, dar mai sunt 4 luni de undurat si gata.

| Gatsby a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Ce-o sa faci, o sa te imbolnavesti in fiecare zi# rezista! poti!

| Bestialul1 a răspuns:

Stiu cum este. Si eu sunt la scoala. Dar la mine tin astea iar eu cand nu am chef de o ora chiulesc dar f rar ca sunt cel mai bun din clasa si ma trag profesori la raspundere. Eu zic sa ii spui mamei tale treaba cu ametelile ca daca te va duce la doctor va zice ca nu este nimic grav decat o pierdere de calciu eventual o sa spuna ca sa manaci anumite alimente sau o sa iti dea 2 zile cate o lingurita de calciu

| TheDarkDragon explică (pentru Bestialul1):

Ms, dar am rezolvat, de data asta o functionat faza cu termometrul in apa calda laughing

| IoanaSorina a răspuns:

Spune-i ca te doare burta sau capul. :-s Sau lasa colegii in pace si fii indiferentwinking Daca ei te trateaza ca pe un c***t, trateaza-i si tu asa! happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!