| Adrian_Tudor_1999 a întrebat:

Sall! La scoala avem de facut un proiect despre monumente din franta.Ne-a mai spus sa facem si o macheta cu acest monument.Din ce as putea sa-l fac si despre ce as putea sa-l fac?

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Ai putea incerca sa faci turnul eiffel
daca te tine, poti sa incerci sa il faci din scobitori.

de asta ai nevoie totusi de rabdare ceva mai multa, si atentie la detalii. eu am avut ceva asemanator si chiar intri in ritm daca iti place. tongue

ai putea incerca de asemenea sa il din hartie, pe un schelet metalic(plastic, vezi tu), ca sa poti lipi fatetele.

poti de asemenea cauta pe site-uri DIY (do it yourself) unde poti gasi o multitudine de lucruri de facut

| stlucian a răspuns:

Alege un monument cat mai simplu de realizat(turnul Eiffel e greu si-l vrea toata lumea).

ARCUL DE TRIUMF

Arcul de triumf, unul din cele mai cunoscute monumente din Paris. Constructia sa a fost ordonata de Napoleon I, in 1806, dupa victoria de la Austerlitz, pentru comemorarea ostasilor cazuti in razboaiele napoleoniene. Numele a 558 de generali care au luptat alaturi de imparat si numele localitatilor in care armata franceza a avut victorii impresionante fiind trecute pe peretii acestuia. Constructia s-a terminat insa sub domnia lui Louis Philippe intre 1833-1836.
Polistirenul expandat e un material usor de lipit/gaurit.

Pentru o mai buna viziune a monumentului foloseste :
http://www.google.com/earth/index.html
si poti vedea monumentul 3D din toate unghiurile sau niste poze.

Niste bucati de polistiren gasesti la blocurile care se izoleaza termic ca doar nu o sa cumperi o coala si in functie de marime te orientezi tu.Totusi ar fi bine o schita pe hartie cu cateva dimensiuni inaltime/lungime/grosime ca sa nu te abati de la proiect.
Polistirenul se modeleaza usor cu un ciocan de lipit(dar vesi ca se arde usor)iar ca lipici pentru proiect e bun cam orice.

Succes :-bd

| Adrian_Tudor_1999 explică (pentru stlucian):

Da,dar eu m-am gandit la muntii alpi si nu stiu cum sa ii fac

| stlucian a răspuns (pentru Adrian_Tudor_1999):

Pamantul il poti face din polister, iar formeele de relief din carton pictat.
Cutiute taiate pentru varfuri/stanci plasate haotic. Carton indoit cum iti trece prin minte.

Scrie machete munti in google si vezi mai multe poze pentru inspiratie thumbs up

Răspuns utilizator avertizat