| meastylin a întrebat:

am o problema de cand aveam 12 ani furam chesti si nu inteleg dc vreau sa o mai fac depinde va rog sa ma ajutati daca puteti cu un sfat de obicei cand parinti ziceau ca nu vor sa imi ia acel lucru adica haine sau altceva ce vroiam incercam sa il fur si as vrea sa nu mai fac asta deci am nevoie de un sfat bun. cine imi da un sfat bun o sa primeasca funda

11 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

De regula copii care fur obiecte cu toate ca familia lor nu au probleme financiare, se datoreaza faptului de a atrage atentia, lipsa de afectiune din partea parintilor, cel putin asa explic psihologii.

| carla02 a răspuns:

In aceeasi situatie eram si eu cam pe la varsta de 7 ani. Furam bijuteriile matusii mele. Pana cand am mai crescut, si mi-am dat seama ca este putin jenant sa fur din familie. Asa ca am incercat sa ma stapanesc. Si mi-a reusit. Totul este sa nu iti faci un obicei din asta. Si totusi...ai reusit sa furi haine? Daca da, zi`ne si noua cumlaughing. Ai grija, incearca sa te stapanesti si nu te mai gandi ca trebuie sa ai acel lucru neaparatwinking Bafta! Pupiciii:*

| ilegalnonstop a răspuns:

Cleptomanie sad ai grija sa nu intri la bulau!

| meastylin explică:

Sa fim seriosi nu am Cleptomanie doar ca asa imi placea mie sa fur si asa imi place din cauza ca parinti spuneau mai mereu ca nu vor sa imi ia haine desi au bani

| ShyBirds a răspuns:

Buna! Eu cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva in care ai incredere, dar din familie. Daca ti-e frica sa nu te certe apeleaza la un specialist, un pshilog.Nu e nici macar o rusine! Sau cum a zis carla02 incearca sa nu te mai gandesti la a avea un lucru, gandeste-te la lucrurile frumoase pe care le ai! Gaseste activitati care te relaxeaza!

| scumpikxa a răspuns:

Furai haine? Pe care parintii tai nu voiau sa ti le cumpere? Si nu s-au intrebat niciodata de ce ai dulapul plin cu lucruri pe care nu au vrut sa ti le cumpere? Oricum, sa nu te duci la un psiholog! Toti spun chestii stupide cum zicea evenso ca spun! Mai bine incearca sa te stapanesti! Si daca tot nu ai alte solutii mai bune, si asta nu strica niciodata, poti sa spui si o rugaciune laughing

| ShyBirds a răspuns (pentru scumpikxa):

Dar de ce sa nu incerce la o specialista? Poate ca problema e undeva mai adanc?

| scumpikxa a răspuns (pentru ShyBirds):

Bineinteles, daca chiar nu reuseste nicicum sa se abtina, trebuie apelat la un/o specialist/a pentru ca asa cum ai zis si tu, problema e undeva mai adanc. Ceea ce ziceam eu e sa nu se duca asa, din prima, la psiholog orice problema ar avea. S-ar putea sa fure doar din obisnuinta, lucru pe care il poti stapani daca te straduiesti: Asta nu necesita un psilolog care sa iti spuna ca furi pentru a atrage atentia! Si nu ma intelege gresit, am mare respect pentru psihologi! ...Si eu voiam intr-o vreme sa ma fac psiholog :")

| ShyBirds a răspuns (pentru scumpikxa):

Imi pare rau, am crezut ca ai ceva cu ei! Am inteles total gresit! Raspunsul tau este foarte bun si adevarat!

| scumpikxa a răspuns (pentru ShyBirds):

M-am gandit ca s-ar fi putut sa fi dat o impresie gresita in legetura cu parerea mea despre psihologi, de aceea am adaugat ultima parte, pentru a elimina orice urma ce confuziehappy