| EcLipSa234232 a întrebat:

Salutare
daca fac exercitii cu gantere de 4 kg risc sa ma opresc din crestere?
am doar 15 ani
fac cate 350 de exercitii odata la 2 zile ( 7 feluri de ex. x 50 repetari ) iar a-2-a zi iau pauza si nu lucrez toata ziua decat mici impulsuri ( flotari, genoflexiuni )
risc sa ma opresc din crescut?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Stai liniştit! N-o să te opreşti din cauza ganterelor. Depinde de metabolismul fiecaruia.
Baftă!

14 răspunsuri:
| florinrazvan a răspuns:

Sall am multi prieteni care au tras la sala de mici iar acum la 20 de ani sau operat toti de hernie de disc asa ca nu mai ridica greutati eu am 17 ani si la anul o sa ma apuc de sala momentan ma duc la inot de 5 ori pe saptamana, te-as sfatui sate duci la un bazin de inot sau sa alergi iar daca ai posibilitatea sa faci un sport rugby handbal etc si crede-ma nu-ti trebuie muschi acum ca mai tarziu sa ai probleme cu spatele tu ce inaltime ai? sper ca ti-am fost de ajutor

| EcLipSa234232 explică (pentru florinrazvan):

Salutare
sa stii ca mi-e foarte greu sa ma las, imi place la nebunie sa fac exercitii iar cand sunt mare, daca nu reusesc sa ajung ce imi doresc ma voi face boxeur
am aproape 15 ani ( fara 2 luni ) si am 1.63 m
fac sport de 2 luni jumate
deci e periculos sa continui? as putea sa nu mai cresc deloc in inaltime?
daca scad ganterele la cele de 2 kg pur si simplu nu obosesc...nu ma fortez prea tare cu 350...

| EcLipSa234232 explică (pentru 1Mihai1):

Un lucru mai am să te întreb.
E bine ca la 14 ani şi 10 luni să am 1, 63-1, 64 m?

| Pinky0green a răspuns:

Buna! nu nu reisti sa te opresti din crestere, sportul iti dezvolta oasele si muschii deci nu ai cum sa te opresti din crestere...dar ar trebui sa faci mai putine exercitii de ex:300 la 2 zile (7 feluri de ex cu doar 30 de repetari fiecare ) si restul poate ramane neschimbat...dar nu se poate sa nu mai cresti din cauza sportului! Crede-ma sportul te dezvolta cel mai bine! Eu am facut 4 ani Karate si in acei ani am crescut si am slabit cel mai mult din viata mea! deci nu ai cum sa nu mai cresti!

| florinrazvan a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Din cauza ganterelor nu, dar sa nu ridici haltere adica orice iti forteaza coloana pentru ca o sa ai probleme cu spatele si mai bine te-ai duce la inot pentru ca tiar mai prinde bine cativa centimetri in plus, deci poti sa faci cu ganterele. fundita?

| Pinky0green a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Da e ok baietii nu prea cresc, mai mult in liceu dar e bine, o sa cresti dupa ce treci la liceu, poate si in aceasta vacanta...

| florinrazvan a răspuns (pentru florinrazvan):

Depinde ce inaltime au parinti tai eu de exemplu sunt mai inalt decat tata cu 2 cm, de obicei nu avem cum sa depasim cu mult inaltimea parintilor, iar pentru baiatul care face karate una este sa faci karate si alta este sa ridici greutati normal ca sportul te dezvolta eu spun doar ca nu este bine sa ridicam greutati cand suntem in crestere, poti sa faci cu ganterele, sa faci cateva sute de flotari, tractiuni abdomene dar sa nu ridici greutati

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Mai trebuie să slăbeşti vreo 3-4 kg şi e okhappy/

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Mulţumesc de fundă!

| florinrazvan a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Ce inaltime au parinti tai?

| florinrazvan a răspuns (pentru EcLipSa234232):

Treaba ta eu iti spun ca nu este bine sa ridici greutati cat esti in crestere o sa vezi mai tarziu rezultatele

| Cosmin86 a răspuns (pentru florinrazvan):

Ai probleme cu spatele doar daca lucrzi incorect, cum fac pustii care vor "muschi" in 2 zile. Eu am facut sala la varsta de 16 ani, am fost 2 ani si am un spate foarte solid. Acum am 25 si nu am nicio problema cu spatele, chiar il am mai solid decat majoritatea din jurul meu.

Daca te antrenezi ca tampitul normal ca o sa ai probleme mai tarziu.

| spacebar a răspuns:

Nu din cauza ganterelor te vei opri depinde cat de inalti sunt parinti tai si eu am tot 15 ani si am gantere de 8 kg si n-am nimic nu te teme in legatura cu asta doar las-o mai usor cu spatele sa nu te fortezi eu ti-as recomanda sa faci o zi da una nu asa muschi va crestte mai repede

| DraKeSTF a răspuns:

Eu stiam ca ramai mic daca ridici greutati deasupra capului cand esti mic ...Si eu tot 15 aproape 16 ani am si ridic gantere de 3 kg 20 pe mana de 6-7 ori(in fiecare zi, dimineata nu fac decat 50 pe mana pentru ca nu am timp din cauza programului de la liceu )... dar nu ma tem de chestia asta pentru ca sunt inalt deja