| Cristian2003 a întrebat:

Zeii Thor, Zeus si Hercule chiar au existat si daca au existat au avut puteri limitate?

7 răspunsuri:
| Lukasz a răspuns:

Nu, asa prostie n-am mai auzit

| IonelaTatiana a răspuns:

Nu cred, dar daca erau zei, logic ca aveau puteri nelimitate!

| Mihaela1964 a răspuns:

Bineinteles ca n-au existat, sunt personaje de legenda si atat.

| NexTPagE a răspuns:

LoL, nu am existat erau doar niste personaje din filme si niste zei imaginari

| 123teodor123 a răspuns:

In primul rand, Hercule nu era un zeu, ci un erou sau semizeu, fiu al lui Zeus si al Alcmenei. In al doilea rand, pentru cei din vechea Grecie sau cei din popoarele germanice, da, au existat. Insa puterile lor erau limitate (dovada ca lui Zeus i-a fost prezis ca va fi detronat si dovada ca Thor moare in timpul Ragnarokului, Sfarsitul Lumii in mitologia scandinava). De mentionat ca Dante Aligheri a combinat mitologia romana cu religia in Divina Comedie.

| Cristian2003 explică (pentru 123teodor123):

Dar Zeus a vea puteri limitate doar pentru ca a murit?

| SonicAndrei a răspuns:

Nu au existat, erau doar zei inventați de oameni pentru a... nu știu motivul. Dar nu au existat. Aveau puteri nelimitate, dar numai într-un anumit domeniu (de exemplu Poseidon avea putere absolută doar cu apa). Acești zei au rămas datorită poveștilor (mitologia greacă) și plac majoritatea oamenilor.
Singurul zeu adevărat e Dumnezeu, iar el ne zice „Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alți dumnezei afară de Mine", adică există doar el. Diferența dintre zeii greci și Dumnezeu este că zeii sunt (într-un fel) oameni cu super puteri, pe când Dumnezeu nu e om (nu că nu ar putea fi) ci o forță (cam așa ceva - nu l-am văzut material deci nu zic nimic).