| Ma01 a întrebat:

Bună TPU! Dacă cineva vrea să mergem la notar sa facem un contract - ca paranteză ( mi-a zis ca vrea sa facem acest contract pe baza sa am eu 100% ceva la mână cu el ) in caz ca se întâmplă ceva. Ideea este în felul următor. Mi-a zis ca daca acel ceva este cum cred eu, el vrea sa mergem sa facem un contract la notar și dacă este așa ca mine ceea ce cred etc … sa imi semneze in acte ca îmi datorează acea sumă de bani. Care sunt pașii și cum ar trebui sa procedez încât atunci când facem contractul sa am garanția 100% ca voi primii banii aceia și ca cu nici-un avocat nu ar putea să iasă din această situație de contract semnata. Vreau sa accept asta dar totodată sa aleg o dată în care să îmi restituie suma acea de bani, să știu ce pași sa urmez în caz ca vrea vreodată sa nu mi mai înapoieze să știu măcar ca pe baza acelui contract voi primii 100% banii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa faci orice contract vrei tu, riscul sa nu iti dea banii va exista mereu si va trebui sa apelezi la proces si executor daca se va intampla asta.

| sierra1 a răspuns:

"în caz ca vrea vreodată sa nu mi mai înapoieze să știu măcar ca pe baza acelui contract voi primii 100% banii"

dacă omul e "insolvabil", poate face să nu-ți returneze banii in veci. Așa că fii atent cu cine bați palma