| anonim_4396 a întrebat:

Copii, uitati ce model de subiect de examen au astia din echipa site-ului pentru obtinerea diplomei ce-ti acorda titlul de Expert TPU:

Sa se calculeze durata medie pentru acordarea unui raspuns castigator pe TPU.ro in urmatoarele cazuri:
a)intrebare urgenta;
b)intrebare complexa;
c)intrebare gandita cu uz redus al CPU-ului uman;
d)intrebare pusa la plictiseala sau pentru chat.
In ce caz durata este cea mai scurta?

Optional:In ce caz se gaseste aceasta intrebare?

Indicatie: se pleaca de la categoriile cele mai accesate, se estimeaza durata medie de actualizare a postarilor pe site, se estimeaza varsta medie a utilizatorilor de pe site, se obtine un sistem de ecuatii diferentiale din care se afla direct durata medie de acordare a unui RC de la o categorie foarte accesata apoi se face media cu durata medie de acordare a unui RC de la o categorie aproape deloc accesata.
d=(dA+da)/2, unde d=durata medie pana la acordarea unui RC, pe site, indiferent de categorie. dA=durata medie RC de la categorie foarte accesata; da=durata medie RC de la categorie spre deloc accesata.
Succes! Aveti la dispozitie o ora. La 22:45 se presupune ca imi predati lucrarile. Rezultatul l-ati primi maine la ora 22:00.

P. S. Acum vedeti de ce nu iese oricine Expert? E greu! E ca si cand ai vrea sa obtii o diploma de inginer pe site-ul asta!

Care e faza cu intrebarea asta? "Scolariti mai mult, TPU-iti mai putin!"

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Poti sa pui altceva in mana doamnelor...

8 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Si Einstein ar fi mandru de ce-ai scris aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. c), la mare concurenta cu d)
2. La intrebarea optionala raspunsul este d). As fi pus b), pentru ca am inteles aluziile, dar m-am plictisit de discutiile legate de funde,voturi, experti, utilizatori ai anului etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca orice intrebare care are mai multe variabile, dar si mai multe constante diferite, exista o plaja de valori comuna. Eu zic ca din start abordarea este gresita. Trebuie sa o rezolvam matriarhal (pardon, matricial). Deci facem o matrice mai mult lunga decat lata, in care inseram pe verticala elementele de raspuns, de la 0 la -n, ca oricum toate raspunsurile de pe TPU saunt negative; iar pe orizontala de la 1 (unde 1 este userul anului) pana la alfa si omega (eu imi aleg tesla), acestia find candidatii la functia de expert,
Se observa foarte usor in matricea astfel construita (nu pot sa o desenez aici pentru ca nu pot, nu ma lasa fonturile) ca obtinem o plaja de valori statistic conectate la 1. Adica 1 este o variabila speciala, aproape nula ca valoare, dar cu drept de raportari/inmultiri ale celorlalte necunoscute, obtinandu-se astfel serii intregi (laudaci sau troli).
Ce ne mai ramane este sa derivam matricea, o derivam pana anulam toate variabilele intermediare, sa obtinem o plaja de valori in baza 2. Pe aceasta o integram, stiindu-se ca integrarea este predictiva. Cum toata lumea stie ca o matrice in 2x2, in baza2, integrata da 1, obtinem deci predictia pentru anul 2012. Asadar va fi un singur user promovat expert, unul care se pricepe la matematica (in sfarsit, unul care o sa le aiba cu matematica pe TPU!), care este real, natural, pozitiv, si incongruent cu celelalte valori. Cine? Eu, of course!

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

In locul tau, nu ma mai complicam cu ditai eseul; imi asteptam titlul de expert.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Orice lucru pe care il doresti de la viata trebuie sa demonstrezi ca il meriti!

| hideaway a răspuns:

Bă, nu-îndejuns?
Http://i.imgur.com/ZKCCP.png
Dă-o încolo de școală. Na, că uite ce spun eu:
Școlăriți mai PUŢIN, TPU-iți mai MULT!
Noroc la TPU-it!

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Doresti titlul de expert TPU de la viatalaughing?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Nu, de la domnul Tenita. Din manuta lui, ca daca imi pun baza in doamnele de la birou... rolling on the floor