| krisztinapisi a întrebat:

Ma scuzati, dar sunt noua pe aici.As vrea sa stiu si eu ce este funda? Aceea pe care o ofera toata lumea la intrebari.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna si bine ai venit in comunitate TPUhappy
Funda se da raspunsului castigator, e o rasplata si un "Multumesc" pentru ajutorul acordat+ funda valoreaza 100 de puncte, funda se da, dar si se primeste, datorita acestor funde primesti punctaj si ocupi un loc fruntas in clasament...in momentul in care tu ai pus o intrebare pe site, astepti raspunsuri, in dreptul fiecarui raspuns apare o fundita, cand crezi ca ai gasit raspunsul multumitor, poti declara castigator acel raspuns, dand click pe acea fundita, odata declarat castigator, numai poti da altcuiva o alta fundita, la restul raspunsurilor le poti da vot, sub fiecare raspuns exista optiune Evalueaza, dai click si iti apar niste casute cu voturi..folositor, inteligent etc.tu bifezi ce casute vrei tu in functie de calitatea raspunsului respectiv, apoi dai click pe celalalt Evalueaza pentru a fi inregistrate voturile
O zi minunata sa ai si un an nou fericithappy
La multi anihappy

11 răspunsuri:
| MasterStefan a răspuns:

Gândește-te ca e un fel de premiu pentru răspunsul bun, care te-a ajutat.

| krisztinapisi explică (pentru MasterStefan):

Multumeschappy

| axeldavid a răspuns:

Atunci cand pui o intrebare dai funda la raspunsul care ti s-a parut cel mai potrivit.

| AshLleY a răspuns:

E un fel de fundita care sta in dreapta fiecarei persoane care ti-a raspuns la intrebari... daca consideri raspunsul acelei persoane cistigator ii acorzi o funda...happy

| Karinakari99 a răspuns:

Funda este un fel de " Mulţumesc " pentru utilizatorul care te-a ajutat cel mai mult.
Dintre toate răspunsurile primite la o întrebare, un utilizator a răspuns cel mai folositor/te-a ajutat cel mai mult şi trebuie premiat.Prin fundă îţi arăţi recunoştinţa pentru acel utilizator.
Funda mai înseamnă şi răspuns câştigător.Răspunsul câştigător se alege de către utilizatorul care a pus întrebarea.
Funda valorează 100 de puncte şi se dă foarte simplu:în dreptul răspunsului pe care vrei să-l premiezi se află funda gri, iar când o atingi se face portocalie şi pe aceasta scrie " Alege răspuns câştigător ".Dai click şi dacă eşti sigur dai " ok ".
Dacă mai ai întrebări legate de site-ul ăsta, citeşte aici:
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Apropo,întrebările de genul ăsta se pun la " Totul despre TPU ".

| MadalinaElly a răspuns:

Buna sa stii ca funda inseamna un premiu pentru cel/cea care raspunde cel mai bine la intrebarea pe care ai pus-o tu, fundita iti ofera mai multe puncte.

| onasis1961 a răspuns:

Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit.

| alextotal a răspuns:

Salut. Funda este atunci cand pui o intrebare dai funda la raspunsul care ti s-a parut cel mai potrivit.

| Chronicles a răspuns:

Bună!

Funda este semnul răspunsului câştigător. Are forma unei panglici oranj care stă în faţa fiecarui utilizator care ţi-a răspuns la întrebare, deci practic este un premiul 1. Medalia de aur.

La mulţi ani! Te pup, pa pa!

| krisztinapisi explică (pentru Chronicles):

Multumesc frumos de raspuns!happyEsti foarte amabila.Iti doresc un an nou plin de impliniri si bucurii! Pa

| krisztinapisi explică (pentru krisztinapisi):

Le multumesc tuturor pentru raspunsurile amabile.Inca nu reusesc sa decid cui sa-i dau "funda".