| anonim_4396 a întrebat:

Sa discutam despre ce inseamna spam, mai ales spam pe TPU, daca trimiti un link cuiva pe care il cunosti este spam? Daca iti cere cineva un link e iar spam? Daca postezi o intrebare cu un link de invitatie e spam?
Un link intr-un raspuns e spam?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Spam este cand trimiti multe mesaje aiurea fara legatura cu subiectul, poate urate ca si continut, insultatoare poate. Daca trimit un link cuiva pe care-l cunosti nu e spam, daca ala doreste si are sens, daca trimiti linkuri aiurea si tampite, omul ala nu vrea astea, da, este spam.

Invitatia se pune pe privat, nu public, ca de fapt invitatia aia nu este o intrebare, un topic, un subiect de discutie, nu are ce cauta public, pe alte forumuri se iau puncte si suspenduri pentru asta. Puncte adica la 10 puncte se ia ban direct adica suspend definitiv. Si expira in 3 luni, daca ai 5 puncte si trei luni nu faci nimic, se anuleaza.
Deci nu prea se permite. Aici nu stiu exact care-s regulile. Pe mine nu ma deranjeaza, dar zic cum sunt regulile.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Spam cred ca e in momentul in care vorbesti pe lângă subiect si o lungesti.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

De acord, e clar spam

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Dar un link intr o intrebare?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Aia merge, sigur, pui o intrebare si comentezi ceva despre acel link pe care-l pui. Adica gen "Ce parere aveti despre ce este aici? Eu cred ca...". Daca pui link fara a comenta, se cam pedepseste pe orice forum. Isi dau cu parerea oamenii dar dupa ce ai dat tu una cand ai pus linkul. Altfel s-ar considera publicitate pentru ce e in acel link.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Postezi un ras despre slabit si pui un link e spam?

| Alexandrionelu a răspuns:

Vând tractor U650, ideal pentru fermierii de balcon:
www.testpentrumoderatori.ro/%u650
Hai sa vedem dacă este spam sau nu :)

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Acum 1 minut | Alexandrionelu a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Vând tractor U650, ideal pentru fermierii de balcon:
www.testpentrumoderatori.ro/%u650
Hai sa vedem dacă este spam sau nu :)

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Da este spam, reclama

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Dacă moderatorii îmi șterg răspunsul cu tractorul, înseamnă că îl considera spam. Vom vedea!

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e prea voie, trebuie sa pui link si sa comentezi tu despre el ceva, fie si scurt "parerea mea este ca...", nu un emoticon si linkul, poti sa razi, sa faci un misto, nu e problema la subiect. Repet, nu aici, poate aici nu e incalcare de reguli, si se poate face asta. Daca ai facut si invitatii si a fost in regula, este okey inseamna.
Insa si pentru colegi, trebuie sa stie ce vrei cu linkul ala, ce vrei sa spui, sa intrebi. E bine ca faci invitatii, ca altfel normal ca nu stie lumea de locul de chat.

Insa poate ar trebui o categorie numita tot felul de anunturi. Asta si pentru faptul ca invitatiile se vor vedea mult mai repede si de catre mai multi, ca asa amestecate, e mai greu, insa si ca reguli, daca nu e voie dar exista categoria aia si e voie, e f bine.
Sincer nu am citit toate regulile de aici, ca oricum alea de bun simt, le respect de la sine, e bine sa le citesti sa fi sigur ca e okey.

Bine, pe alte forumuri sunt gen "nu propaganda, nu publicitate, nu...".
Adica daca eu explic cu fapte ca un anume partid face bine, e propaganda?! Nu e. Propaganda e cand e minciuna, cand nu este real ce spui. Cand e nasol dar eu vreau sa conving ca e foarte okey, deci este o fff mare diferenta, uneori e ok, alte ori cand un moderator poate a baut mai multa bere decat trebuie, ta baga la propaganda si pedeapsa, haha.

De aia e bine sa cunoastem f bine regulile sa nu le incalcam, ca sa nu ne-o luam scurt si rapid asa.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Uite ce am gasit pe TPU https://www.tpu.ro/filesharing-linksharing/ asta ce inseamna

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nici nu stiam de asta. Dupa mine inseamna ca acolo se pot shara fisiere adica de pus atasat ca sa le dam jos, si se poate sa punem si linkuride tot felul. Deci exista categoria! Brici de brici. Cel putin sper sa fie asa cum zice titlul. Dar si acolo se comenteaza, nu se posteaza mut doar linkul. Poti face invitatiile acolo cred, nu sunt sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spam inseamna sa infectezi site-ul cu intrebari despre rahatul tau de canal de discord, desi ti s-a spus sa incetezi.

Observ ca mi-ai refuzat oferta. Bine. Abia astept sa te puna Cristina la colt maine.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Practic pe categoria aia se pot pune link urii faza e ca pirateria e interzisa pe TPU, desi nu se poate adauga orice fel de link

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai asta nici nu era nevoie sa zic, e normal ca e interzisa pirateria (nu din punctul meu de vedere, din punctul regulilor forumurilor), am exclus din start ce nu trebuie, piraterie, filmulete cu ceva horror real deci fapte nasoale. Tu nu ai intrebat daca e voie sa trimiti orice fel de link, tu ai intrebat altceva mai sus.