| david1996 a întrebat:

Chiar nu inteleg de unde vin visele astea. Apar asa, ca de nicaieri, imi apar lucruri la care nici nu m-as fi gandit inainte.

Odata am visat ca am iesit de la dentist, si cum eram obosit m-am oprit pe o banca din sala de asteptare. Cica in vis erau banci si pe peretele celalalt, nu numai pe unul singur. In fata mea s-a asezat Messi rolling on the floor (nu sunt fan infocat Messi). Pe celelalte banci erau niste rusi rolling on the floor. L-am salutat pe Messi. Dupa ce m-am ridicat de pe banca am plecat inspre casa. Ma uit in spate si vad ca Messi si rusii ma urmaresc (Messi era de partea mea, dar rusii nu aveau treaba cu el). Ma pun pe alergat. Ajung acasa cu Messi (pana la urma m-a ajuns el). Cum intram, casa mea arata ca o debara mica (in vis). Cautam amandoi (eu cu Messi) o solutie sa scapam de ei. Ei se chinuie sa sparga usa cu topoare, noi iesim pe un geam din spate. Continuam prin iarba inalta. Dau noroc cu Messi si ne luam la revedere. Se termina visul.
Nu stiu de unde mi-a aparut visul asta. Nici macar nu tin cu Barcelona. Am apartament destul de mare (nu am incaperi inghesuite).
Visul acesta l-am avut acum doi ani. Ce tare e cand mi-l amintesc rolling on the floor. Oare merita sa-l povestesc si altora?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De unde vin visele astea?"
Visele ne sunt declansate de subconstient.
Subconstientul este parte a creierului in care se desfasoara marea majoritate a proceselor ce trec neobservate de filtrul constiintei, aici intra toate conditionarile si obiceiurile, tot ce crezi ca scapa atentiei tale, dar iti ramane impregnat in creier. Subconstientul este foarte important findca el capteaza tot timpul sunete, imagini, gusturi, mirosuri.etc iar apoi le clasifica, si le organizeaza. Ceea ce nu stii in mod constient, poate sa stie subconstientul, de aia se foloseste hipnoza. Desi poate ti se pare ca nu faci nimic, subconstientul lucreaza si.asttfel inima iti bate, inspiri si respiri.si.totul functioneaza in corpul tau chair daca tu nu stii ce se petrece. Mai exista si inconstientul si infraconstientul... Dar, depinde ce vrei sa afli exact despre subconstient.
Visele sunt rezultatul manifestarilor neuronale ce se petrec in timpul somnului, cand creierul cauta sa-si "aranjeze" informatiile din timpul zilei si sa le indeparteze pe cele considerate de el inutile sau insuficient asimilate (gunoi informational).
Mintea umana e un lucru tare fascinant, ea nu este inca complet descifrata.
Celulele care compun creierul uman pot absorbi de pana la 5 ori mai multa informatie decat cuprinde toata Enciclopedia Britanica. Creierele noastre de oameni au stocat dea lungul vietii o gramada de informatii pe care nici nu stiam ca le avem Noi folosim abia 10% din creier. Creierele noastre fac des asocieri intre unele lucruri, de exemplu: Am vazut o vedeta autohtona in timp ce mancam un hamburger si dupa a inceput sa ploua, in acel moment s-a format o corelatie intre vedeta aia, hamburger si ploaie. Visele noastre sunt strict legate de actiunile pe care le-am facut in zilele anterioare, de alimentatie si o gramada de alte chestii.

Funda?

11 răspunsuri:
| condemnedAntagonist a răspuns:

E destul de interesant.Eu cred că va avea o mare schimbare în viaţa ta? Câţi ruşi erau? Cred că numărul ruşilor e echivalent cu numărul anilor în care te vei transforma în Messi.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Visele sunt generate pe baza amintirilor.
Banca-i dintr-o intamplare, peretele din alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ţi-ar păsa de unde " vin visele "?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te-ai trezit erai chiar Messi, unul din rusi sau unul dintre cele doua topoare?

| Crâstoşelul a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Sugi ****.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uau...

| david1996 explică (pentru anonim_4396):

Foarte bun raspunsul! Multumesc mult!
Unele lucruri chiar nu le stiam.

| Musique a răspuns:

Tot ce-am reținut a fost "messi"

| Neverwas a răspuns:

Eu nu-mi mai amintesc ce visez da ani buni.

| david1996 explică (pentru Musique):

Deci eu nu tin cu el. S-a intamplat sa-l visez. Imi pare rau daca m-am repetat. (jucatorii mei preferati din ultimii 20 de ani sunt Zidane si Ronaldinho)

| Musique a răspuns (pentru david1996):

Nici acum nu am înțeles, da fie. laughing