| IMC90 a întrebat:

Intrebarea este de fapt un Quest. 3 probleme de logica (pentru a lua in considerare un raspuns, vreau sa prezentati si modul de rezolvare sau rationamentul prin care ati ajuns la acel rezultat).

1) Discutie intre doua blonde: "Auzi fata, acum doua zile eram o pustoaica de 15 ani, iar la anul o sa fac majoratul!"
Poate sa fie posibil?

2) De cate blocuri de gheata ai nevoie pentru a termina un iglu in care sa incapa o familie formata din trei persoane?

3) La un concurs automobilistic, unul dintre automobile il depaseste pe cel de pe locul 3, pe ce loc va fi in clasament?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata e născută pe 31 decembrie și discuția are loc pe 1 ianuarie.
31 decembrie 2012 - fata împlinește 16 ani. Pe 1 ianuarie 2013 se laudă că la anul, adică în 2014, își va serba majoratul.
31 decembrie 2013 - 17 ani.
31 decembrie 2014 - 18 ani.

N-o fi răspunsul vrut de tine, dar e valid.laughing

22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
din cate vrei tu
3 sau mai sus

| 20thoughts a răspuns:

1)Nu sunt sigura dar e posibil...
2)Nu stiu
3)Abar n-am laughing

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Mai gandeste-tewinking

| IMC90 explică (pentru 20thoughts):

Da, e posibil happy dar cum?

Mai gandeste-te si tu. Toate 3 intrebarile au raspunsuri cat se poate de logice.

| 20thoughts a răspuns (pentru IMC90):

Pai poate au dat-o pe fata foarte devreme la scoala la vreo cativa anisori a trecut in clase mai mari si la 15-16 ani a ajuns la majorat....Cred...

| IMC90 explică (pentru 20thoughts):

Majorat inseamna sa implinesti 18 ani

N-are legatura, putea sa nici nu fie la scoala happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Bine mai aia-i proasta si numara din 3 in 3
chiar habar n-am la iglu cate blocuri. ii pui pe toti 3 intr-un loc si te-apuci sa construiesti in jurul lor. cucu lu Hector, aflu eu cand ma mut acolo rolling on the floor
pai bine mai, ala ia locul 3 cand il depaseste pe ala de pe locul 3, dar asta nu inseamna ca lucrurile raman asa pana la sfarsit.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Da, locu 3 il ia

Pai daca il depaseste pe linia de sosire este clar ca va fi pe locul 3 in clasament, iar daca mai sunt n tururi (cum zici tu), el va fi tot pe locul 3 in clasamentul intermediar.

Aia cu iglu tine numai si numai de spiritul de observatiewinking
Si prima intrebare are alt raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. E blondă, de ce-ți mai bați capul?laughing
Mno, tipa e născută în an bisect.

2. Un bloc de gheață. De atât are nevoie ca să-l termine, având în vedere că e deja început.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Tu, majoratul este cand ai implinit 18 ani nu cand intri in 18 ani deci nu este posibil. sa zicem ca acu 2 zile aveam 15, ieri am facut 16 si la anul pe vremea asta am 17 si o zi. nu se poate.

aia cu iglu nu stiu, 30 na.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

1) nu, dar te-ai apropiat mai mult ca restul

2) corect, aia e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, ce smecheri sunteti. voi nu stiti ca eu nu citesc intrebarile? ha ha ha!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Tipa fu criogenizată sau în comă.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)Impossibru! Asta ori aia-i prea blonda(sorry fetele blonde de pe TPU, fara suparare)
2)1...In blocurile din ziua de azi incap vreo 10-20 de familii.Nu cred ca e cine stie ce. Ooo vorbim de cuburi de gheata.Pai pentru a forma un iglu in care sa incapa o familie de 3 persoane ai nevoie de un numar necesar unei familii de 3 persoane( :genius: )
3)Locul 3

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Gandeste-te bine, citeste inca o data enuntul, cuvant cu cuvant happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Hai tu zi-ne ca-s curioasa amu!

sunt blonde, orice e posibil rolling on the floor

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Mai sunt destui care poa' sa raspunda happy Si mai sunt cativa pe care i-am rugat eu (asta nu inseamna ca le-am dat si raspunsul)
Diseara dau raspunsul, cand o sa mai pun un set d-asta de intrebari (acum, ca v-am captat atentia)

Dintre toate, a II-a era cea mai grea (rezolvata de GenOm)

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Asta e, bravo

| CastraveteMurat a răspuns:

1. E sens figurat(cred). E cum aș zice eu "Acum câteva zile mă jucam în nisip și nu știam ce înseamnă calculator și azi stau toată ziua pe el."
2. Păi ca să îl termine, mai trebuie un bloc de gheață.
3.Va fi pe locul 3 dacă îl depășește pe cel de pe 3 adică îi i-a locul.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Diseara, cand mai vin ''greii'' de pe la munca, scoala, etc o sa mai pun catevawinking
Daca ai timp esti invitat special laughing Vad ca ai spirit de observatie (pe aia cu Iglu ai vazut-o din prima) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Aia cu iglul a fost ușoară. Aia cu întrecerea mergea la ralanti. La asta a trebuit să-mi pun un pic neuronii în funcțiune, chit că tu zici că era mai grea aia cu blocul de gheață.laughing

| Ţepeşu a răspuns:

3) 3

Întrebări recente