| anonim_4396 a întrebat:

am doua intrebari de logica pentru voi : cel mai bun raspuns are funda :
1. Fraţi gemeni
Te întâlneşti cu doi fraţi gemeni: Sorin şi Florin.
Doreşti să-i transmiţi lui Sorin ceva extrem de important şi – mai ales – confidenţial.
Dar... fraţii sunt gemeni şi seamăna formidabil de mult aşa că sunt imposibil de deosebit fizic unul de celălalt.
Mai ştii că unul dintre fraţi este mincinos (nu spune niciodată adevărul), în timp ce fratele său spune întotdeauna adevărul. Dar, tu habar nu ai cine este mincinosul: Sorin sau Florin?
Ţi se permite să pui o singură întrebare, adresată unuia dintre fraţi.
Ce întrebare pui (şi cui) ca să stabileşti care dintre cei doi fraţi din faţa ta este Sorin?
2. Jucătorii de golf
Suntem în Australia, în Queensland.
Trei jucători de golf merg către clubul lor.
Cel din stânga spune (arătând către cel din mijloc):
- El este Tom.
Jucătorul din dreapta spune (arătând către cel din mijloc):
- El este Harry.
Iar cel din mijloc spune:
- Eu sunt Dan.
Ştii următoarele:
• Tom, cel mai bun jucător de golf, spune întotdeauna adevărul.
• Dan, doar din când în când.
• Harry, cel mai ageamiu jucător de golf din Queensland, nu spune niciodată adevărul.
Precizaţi care este ordinea în care sunt aşezaţi jucătorii, de la stânga la dreapta.

Răspuns Câştigător
| OskarRM a răspuns:

Tom spune intotdeauna adevarul, deci e exclus ca el sa fie cel din mijloc.
Cel din stanga iarasi, nu poate fi Tom deoarece sustine ca (,) cel din mijloc este "Tom" deci ar fi irelevant, ramane ca acesta sa fie Dan.
Daca Tom nu poate fi nici cel din stanga, nici cel din mijloc, inseamna ca este cel din dreapta.
Cum Tom spune mereu adevarul rezulta ca Harry e cel din mijloc.
Am explicat mai pe scurt, sper sa intelegi.

4 răspunsuri:
| OskarRM a răspuns:

1.Sunteţi gemeni?
2.Dan,Harry,Tom

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce de frati p' acilea neicaaaa...

| Musique a răspuns:

Logică,logică...
Vineri am logică. oh go on

| Anonim123654 a răspuns (pentru OskarRM):

OskarRm explicami si mie la 2 cum te.ai gandit si ai funa cu tot respectu big grin

Întrebări recente