| pumba87 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste povesti de groaza, ca ma plictisesc.happy

Răspuns Câştigător
| VeveritaBestiala a răspuns:

1.Drumul intunecat

Va spun serios.S-a intamplat acum 2 ani, cand eram la tara la bunici in vacanta de vara.Ieseam pe strada cu baietii in fiecare seara si stateam pana pe la 10:00-11:00...Dar intr-o seara am stat mai mult pe afara pana pe la 12:00.Ne-am destrans toata gasca si am pornit spre casele noastre.In drum spre casa mergeam cam speriat deoarece nu erau becuri pe strada.Dar intre timp apare o femeie in varsta imbracata intr-o rochie alba de matase.Vine la mine si imi zice ''Copile vrei sa te conduc pana acasa ca pari cam inspaimantat'', la care zic da, pentru ca mai bine mergeam cu careva care sa imi tina companie pana acasa. Ajung acasa, ma pun in pat, si adorm.A 2-a zi ma intalnesc cu prietenii mei, la care unul dintre ei ma intreaba intreaba ''Nu ti-a fost frica sa mergi singur pana acasa?''. La care eu zic nu pentru ca am intalnit o femeie in varsta si mi-a tinut companie pana acasa.Si el ma intreaba ''da cum o chema pe acea femeie?'' Eu ii zic''pai o chema Pascar Lenuta''.La care el imi spune'' pai femeia aia a murit acum 4 ani''.Din acel moment cand am auzit, in tot acel timp cand stateam afara nu stateam mai mult de ora 9:00.

2.Masina mortii

In vara anului 1997, bunicul meu a decedat intr-un accident de munca, anii au trecut iar eu am inceput sa ma joc in masina bunicului meu.Dar de 2 saptamani radioul masinii pornea sau se stingea singur si simteam parfum barbatesc in masina.Dar la nu am dat importanta acestor manifestari deoarece masina find veche si cu defectiuni tehnice.Dar dupa o saptamana motorul masinii pornea singur si se oprea daca masina nu am fost pornita in ultimele luni. Am vandut masina pentru ca am nevoie de bani dar fenomenul a inceput sa apara in casa. In prima noapte dupa ce am vandut masina, afara se auzea un motor turat de masina dar pe strada nu se afla nici una.In a 2-a zi mi-am dat seama ca spiritul se mutase in casa, luminile se stingeau si se aprindeau singure. Intr-o noapte am simtit usturaturi pe spate si aveam o zgarietura adanca, am mers la baie am aprins becul si in oglinda am vazut imaginea bunicului.In urmatoarele luni am vandut casa si m-am mutat intr-un apartament nou si de atunci nu am mai avut acele fenomene paranormale.

3.Copilul Inecat

In urma cu ceva timp, un baiat mergea spre casa de la lucru si trecea pe langa malul apei.Ii apare in fata o pisica, sau cel putin asa credea el, iar aceasta se apropie de el.Baiatul observa ca pisica avea coltii mai mari decat ai unei pisici obisnuite si ochii umani. pisica se lipeste de picioarele lui si scoate niste sunete ca de copil mic.Baiatul se sperie si loveste pisica, iar aceasta cade in apa, iar in locul unde cade se despica apa si pisica cade pe fundul apei uscat.Se intoarce si dispare in tufisurile de pe mal.Baiatul se duce ingrozit acasa fara sa spuna nimic la nimeni. Ajuns acasa gaseste usa zgariata de pe care se putea citi 10 ani! Intra in casa si mai ingrozit si aude o voce mieunata:10 ani! Timpul a trecut si omul de azi a uitat aceasta intamplare.Dar intr-o zi trecand prin acelasi loc, acum mai intunecat din cauza copacilor si a tufisurilor crescute mai inalte, iar cand ajunge in dreptul locului cu pricina, aude plansete de copil, el nu isi da seama ce este si se apleaca in tufis.In acel moment vede ochii aceea si isi aminteste, vrea sa fuga dar o voce de copil ii spune:10 ani! ti-a venit timpul! si il trage in apa.Omul nu isi pierde firea si in ciuda faptului ca ceva il tragea in jos, s-a zbatut pana a reusit sa prinda o creanga...a iesit afara si a fugit acasa.I-a povestit unei batrane cu care locuia in aceeasi curte, iar aceasta a zis ca pe vremea ei un copil de 10 ani se juca pe marginea api cu niste pui de pisica abandonati si a cazut acolo in apa si s-a inecat si trupul lui nu a fost gasit, iar din 10 in 10 ani apare in fata oamenilor ca sa ii amageasca si sa ii inece ca sa nu mai fie singur. Daca cineva scapa, va fi bantuit pe veci si singura scapare este sa inece persoana respectiva un pui de pisica neagra acolo, iar spiritul va disparea.Omul a facut intocmai dar cand sa arunce puiul in apa acesta ii sare in fata, iar el se dezechilibreaza si cade in apa iar apa il inghite.Copilul inecat era baiatul babei, iar cel care a aruncat acolo pisoii era tatal omului.

4.Umbra

Intr-o zi de luni am ramas singura acasa.am mancat ca orice om normal m-am spalat pe fata si pe dinti apoi mi-am facut temele. dintr-o data aud o vace.nu o bag in seama.imi sun colegele ne intrebam cate si mai cate dar dupa aceea aud pasi.pasi de asupra camerei in care stateam.nu mi s-a facut frica deoarece stiam ca poate sunt vecinii.m-am dus la baie.cand am terminat am vazut ca apa s-a tras singura.dar eu nu eram langa ea eram la ghiuveta si ma spalam pe maini. dintr-o data m-a trecut un fior pe spate.simteam cum ca cineva imi sufla in ceafa.mi am sunat cea mai buna prietena si i-am spus de ceea ce se intamplase.aceasta si a trimis tatal pentru a vedea ce se intampla. dintr-o data ma suna cineva eu i am raspuns dar el sau ea nu.asa ca mi s-a facut frica rau. dupa ce a ajuns tatal fetei, m-a rugat daca poate intra in casa sa vada ceea ce vazusem eu.a vazut tot ce era in casa dar apoi cand voiam sa plecam se aude o voce "veti muri cu toti, nu veti scapa" iar apoi am vazut o umbra.
Amandoi ne am speriat si am fugit catre masina insa aceasta nu mai mergea asa ca am inceput sa alergam.cand m am intors de la scoala nu mai era nimic.chiar si acum imi este frica sa mai intru in casa, sau sa mai stau singura in ea.

5.Bloody Mary

"Cand avem 9 ani am mers la ziua unei fete impreuna cu alte 10 colege. Si cum am ramas acolo peste noapte ne-am decis pe la miezul noptii sa ne jucam Mary Worth. Si cum unii dintre noi nu stiau despre ce este vorba, o fata s-a oferit sa spuna legenda.

Mary Woth a trait cu mult timp in urma. Ea era o fata foarte frumoasa, dar in urma unui teribil accident a ramas desfigurata, atat de rau incat nimeni nu se mai putea uita la ea. Astfel, ea nu a mai avut voie sa se uite in oglinda de frica sa nu o ia razna, desi inainte petrecea ore in sir in fata oglinzii.

Intr-o noapte cand toata lumea dormea, fiind foarte curiosa a intra pe furis intr-o camera si s-a vazut in oglinda, imediat dupa, a inceput sa urle si sa planga in hohote. Acela a fost momentul cand si-a dat seama ca isi vrea vechea infatisare inapoi, de aceea a intrat in oglida promitand ca va desfigura pe orice va incerca sa o caute in oglinda.

Dupa aceasta poveste am decis sa inchidem toate luminile si am incercat sa jucam respectivul joc. Ne-am inghesuit toate in fata unei oglinzi repetand incontinuu:

4 răspunsuri:
| BideuSeIntoarce a răspuns:

Era odata un retardat pe nume Pumba87 care cerea povesti de groaza la categoria nepotrivita.
Userii TPU au fost asa revoltati incat l-au reportat si adminul l-a banat. pe veci.

| VeveritaBestiala a răspuns (pentru BideuSeIntoarce):

Mai vreau, mai vreau, unde-i continuarea?happy Iti dau 2 masline daca imi spui.

| svartirhimnar a răspuns:

A fost odată un cearşaf. Cearşaful ne bântuie şi în ziua de astăzi.

| StefaniaM a răspuns:

Am fost blocata intr-o toaleta eco